Картини Рєпіна й Малевича. Мінкульт заніс 11 творів мистецтва до реєстру культурного надбання
Міністерство культури та інформаційної політики України 31 грудня на сайті оприлюднило список 11 музейних предметів, які занесли до Державного реєстру національного культурного надбання.
Експертно-фондова комісія Мінкульту відібрала у список твори мистецтва із чотирьох українських музеїв.
"Картина [українського художника] Казимира Малевича "Супрематизм 65" із колекції Харківського художнього музею є яскравим прикладом художнього стилю супрематизму, який Малевич започаткував у 1915 році", – зазначають у повідомленні.
Також у список занесли картину українського художника Іллі Рєпіна "Запорожці пишуть листа турецькому султанові" (1880–1891).
"Ще один важливий артефакт, який занесли до держреєстру, – Євангеліє Апракос 1707 року (друк Києво-Печерської лаври) зі збірки Харківського історичного музею імені Миколи Сумцова. Євангеліє є унікальним поліграфічним шедевром, примірником-оригіналом рідкісного ілюстрованого українського кириличного стародруку великого формату й одним із найвидатніших проєктів в історії українського книговидання до ХІХ століття", – зазначають на сайті.
Контекст:
Малевич народився 1879 року в Києві у сім'ї поляка й українки. На початку 1900-х переїхав до Москви. Потім у 1927–1930 роках знову жив у Києві. Помер 1935 року в Санкт-Петербурзі, похований у Росії. Однією з найвідоміших робіт художника є "Чорний квадрат" (1915). "Він вважається першим художником, хто відобразив Голодомор в Україні (малюнок "Де серп і молот, там смерть і голод"). Під час арешту в графі "національність" Казимир Малевич власноруч написав "українець". Відтепер провідні музеї світу ідентифікують його як українського митця", – зазначають на сайті Мінкульту.
Рєпін народився 1844 року в Чугуєві (Харківська область). "Перші професійні навички з написання ікон отримав й реалізовував у церквах Слобідської України. Свою батьківщину він любив усім серцем і був її патріотом. За власним бажанням Рєпіна було поховано в його власній садибі поруч із невеликим пагорбом – Чугуївській горі – як його пам'ять про рідне місто в Україні", – написали на сайті.