"У колег у Мінську біда". Райкін виступив на захист звільненого в Білорусі директора театру
Художній керівник московського театру "Сатирикон" Костянтин Райкін назвав звільненого в Білорусі керівника мінського Національного академічного театру імені Купали Павла Латушка й колег, які підтримали його позицію, порядними і сміливими людьми.
Російський актор і художній керівник московського державного театру "Сатирикон" Костянтин Райкін висловився на підтримку звільненого владою Білорусі керівника мінського Національного академічного театру імені Купали Павла Латушка. Заяву Райкіна опублікували 18 серпня на сторінці театру у Facebook.
"У наших колег у Мінську біда. У мінському Національному академічному театрі драми імені Янки Купали наказом прем'єр-міністра [Романа Головченка] звільнено директора Павла Латушка. Звільнено за відкрите чесне висловлення своєї громадянської позиції на підтримку протестувальників", – написав Райкін.
Він підкреслив, що більшість співробітників театру, які поділяють позицію Латушка, також написала заяви про звільнення.
"Усією душею, цілком і повністю підтримую вас у вашому протесті проти несправедливості, жорстокості та беззаконня. Сьогодні головна драматургія розгортається на вулицях і площах білоруських міст. Украй важливо, що в цій надгострій виставі життя ви постаєте в ролі порядних і сміливих людей. Я з вами, рідні мої!" – підсумував Райкін.
Із 4-го до 8 серпня в Білорусі проводили дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня відбулося основне. На пост президента балотувалося п'ятеро кандидатів. 14 серпня ЦВК оголосила остаточні підсумки виборів президента. За офіційними даними, перемогу здобув чинний президент Олександр Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська. Решта кандидатів набрала менше ніж 2%. Водночас альтернативні екзитполи демонстрували протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.
Вибори в Білорусі проводили без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах почалися протести, які тривають до сьогодні. До акцій долучилися трудові колективи найбільших білоруських підприємств. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікаціях і вимагають проведення нових виборів. Для розгону протестувальників силовики застосовували спецзасоби, зокрема в Мінську вони використовували світлошумові гранати, гумові кулі й водомети.
Під час протестів затримали приблизно 7 тис. демонстрантів, сотні дістали травми й поранення. Відомо про двох загиблих. За інформацією міністерства внутрішніх справ Білорусі, станом на 17 серпня у слідчих ізоляторах Білорусі залишалося 122 затриманих на акціях протесту.
14 серпня звільнений Латушко публічно висунув вимогу звільнити всіх затриманих під час протестів і відправити у відставку міністра внутрішніх справ за насильство проти демонстрантів.
16 серпня в Білорусі відбувся найбільший в історії мітинг – на опозиційну акцію протесту в Мінську, за оцінками білоруських журналістів, вийшло понад 200 тис. осіб.
Тихановська, яка після виборів поїхала в Литву, сказала, що готова стати національним лідером і незабаром провести нові президентські вибори.
Лукашенко не згоден з умовами опозиції, він заявив, що інших виборів у країні не буде.