Польща відкрила дорогу політичним біженцям із Білорусі
Заступник міністра закордонних справ Польщі Мартін Пшідач заявив, що з Білорусі надійшло кілька прохань від людей, яких переслідують за політичними мотивами.
Польща почала приймати перших біженців із Білорусі та відкрила шлях для тих, хто почувається в небезпеці через політичні переконання. Про це в ефірі RMF FM сказав заступник міністра закордонних справ Польщі Мартін Пшідач.
Він нагадав, що в міжнародному праві є така річ, як гуманітарна віза, а також надання притулку.
"Ми попросили наших консулів і прикордонників про якнайшвидшу видачу віз у ситуації політичної загрози... Є поки що одиничні прохання про перетин кордону без відповідних документів. Ми такий шлях відкрили тим, хто через політичні причини тікає з Білорусі", – сказав Пшідач.
Він підкреслив, що такий крок не є заохоченням для виїзду з Білорусі, а лише гарантією на випадок проблем.
З 4-го до 8 серпня в Білорусі проводили дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня відбулося основне. На пост президента балотувалося п'ятеро кандидатів. 14 серпня ЦВК оголосила остаточні підсумки виборів президента. За офіційними даними, перемогу здобув чинний президент Олександр Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська. Решта кандидатів набрала менше ніж 2%. Водночас альтернативні екзитполи свідчили про протилежну картину – упевнену перемогу Тихановської.
Вибори в Білорусі проводили без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах почалися протести, які тривають до сьогодні. До акцій долучилися трудові колективи найбільших білоруських підприємств. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікаціях і вимагають проведення нових виборів. Для розгону протестувальників силовики застосовували спецзасоби, зокрема в Мінську вони використовували світлошумові гранати, гумові кулі й водомети.
Під час протестів затримали приблизно 7 тис. демонстрантів, сотні дістали травми й поранення. Відомо про двох загиблих. За інформацією міністерства внутрішніх справ Білорусі, станом на 17 серпня у слідчих ізоляторах Білорусі залишалося 122 затриманих на акціях протесту.
У Білорусі 16 серпня відбувся найбільший в історії мітинг – на опозиційну акцію протесту в Мінську, за оцінками білоруських журналістів, вийшло понад 200 тис. людей.
Тихановська, яка після виборів поїхала в Литву, сказала, що готова стати національною лідеркою і невдовзі провести нові президентські вибори.
Лукашенко не згоден на умови опозиції, він заявив, що інших виборів у країні не буде.