3 вересня понад 100 років тому запатентували бюстгальтер. Історія винаходу

До початку ХХ століття в жіночому гардеробі не було бюстгальтерів
Фото: depositphotos.com

3 вересня святкують День народження бюстгальтера. Видання "ГОРДОН" розповідає історію створення цього предмета жіночого гардероба і його винахідниці.

1912 року німецький бізнесмен Зігмунд Ліндавер, який виготовляв корсети, задумався про створення зручнішого предмета жіночого гардероба. Під час медового місяця він зіткнувся з тим, що розстібати корсет, який носила його дружина, довго й незручно. Так виникла ідея пошиття бюстгальтера.

1913 року Ліндавер поставив пошиття бюстгальтерів на потік. Цей предмет спідньої білизни продавали під девізом: "Жіноча краса – це жіноча сила", а продавали його у відділах спортивних товарів. Тоді бюстгальтери ще не стали популярними.

Водночас на початку 1910-х років над винаходом бюстгальтера замислилася і молода американка Мері Фелпс Джейкобс (Каресс Кросбі). На початку 1910-х років у Штатах були модними корсети. Попри те, що вони не були комфортним предметом гардероба: їх було складно надіти, вони перетягували та стискали грудну клітку – жінки терпіли ці незручності.

Джейкобс походила з аристократичної родини й відвідувала світські заходи. Коли дівчина збиралася на бал, їй не вдавалося зашнурувати корсет, оскільки в ребра сильно тиснув китовий вус, використовуваний як каркас. Джейкобс розлютилася: звільнилася від незручної білизни й наказала прислузі принести голку і нитку. Склала дві хустки у вигляді трикутників і попросила гувернантку зшити їх так, щоб тканина могла прикрити груди, а стрічки використовувала як бретелі. Цю саморобну конструкцію Джейкобс одягла під сукню. Різниця з відчуттями від корсета і таких невеликих легких шматочків тканини була колосальною.

Фото: depositphotos.com

Того ж вечора про ноу-хау знали всі подруги дівчини, які прийшли на бал. Наступного дня гувернантка пошила ще кілька бюстгальтерів. Жінки гідно оцінили зручність такої білизни. А вже за кілька років, 1914 року, Джейкобс запатентувала винахід бюстгальтера. У документі було записано Backless Brassiere, патент №111564.

Незабаром винахідниця відкрила магазин білизни в Бостоні. Бюстгальтери, які там продавали, було пошито як із корсетної тканини, так і з бавовни.

Особисте життя винахідниці й бізнесвумен було насиченим: вона чотири рази виходила заміж. Зі своїм другим чоловіком, який мав аристократичне походження, вони відкрили видавництво Black Sun Press. Там виходили книжки відомих американських письменників: Ернеста Гемінґвея, Едгара По, Генрі Міллера. Саме у другому заміжжі Мері Джейкобс змінила не лише прізвище, а й ім'я: Каресс Кросбі.

Фото: amazon.com

Найбільшою її любов'ю став боксер і актор Канада Лі. Він активно боровся за захист цивільних прав, і Каррес приєдналася до цього руху. Вона очолила організацію "Жінки проти війни".

Останні роки життя Кросбі провела у своєму замку в Італії. У похилому віці вона й далі вела активне життя: збирала світські раути і проводила творчі вечори. Вона померла 1970 року у віці 79 років.