Чому стрес-шопінг не допоможе впоратися зі стресом. Як знайти альтернативу
Шопінг у боротьбі зі втомою та стресом може дати лише тимчасове полегшення. Чому це так і що робити, розповіла психологиня Катерина Тімакіна, її поради виданню "ГОРДОН" передала пресслужба "Фонду Маша".
Стрес-шопінг – це імпульсивні покупки з метою розслабитися, відчути позитивні емоції. Для цього стану характерні походи магазинами без мети – просто щось пошукати там, щоб відволіктися від реальності, новин та інтернету.
Причини
Підґрунтям стресового шопінгу є напруга. Це може бути втома на роботі, сварки в сім'ї, постійна тривожність у воєнний час. Принцип стрес-шопінгу такий: втомилася чи втомився – треба порадувати себе покупкою, щоб відчути, що напруга була не дарма. Самі походи магазинами можуть асоціюватися з простим ухиленням від стресу. Часто в підсумку купують непотрібні речі й даремно витрачають кошти.
До стихійних покупок підштовхують акційні пропозиції, розпродажі та реклама в мережі. У період свят і сезонних розпродажів імпульсивний шопінг набуває особливо великих масштабів.
Принцип дії
Під час покупок виробляється дофамін – гормон щастя і контролю. Створюється відчуття, що вдається отримати бажане і процес покупок повністю контрольований.
"Імпульсивний шопінг – це непогано, але й не корисно. Тому що на швидкий дофамін легко "підсісти", а ефект випаровується дуже швидко. Тому краще складати список покупок у гарному настрої, а не коли ви налякані чи втомлені. І вчитися винагороджувати себе іншими, кориснішими способами", – порадила психологиня.
Альтернатива
Для отримання почуття наповненості й радості творення підійде будь-яке хобі. Це може бути малювання картин за номерами, розфарбовування, ліплення із самозастигальної глини, в'язання чи вивчення етнічної вишивки певного регіону.
Важливо прислухатися до себе й інвестувати кошти у себе та свій стан.