Стародавні джерела світла. Коли з'явилися свічки і як змінювалися в історії?
Сучасні парафінові свічки є результатом еволюції перших подібних джерел світла – починаючи зі стародавнього світу.
У стародавньому світі попередниками свічок були чаші, які наповнювали олією або тваринним жиром. Як гніт використовували тріску, а пізніше – шерсть. Освітлене такими свічками приміщення наповнювалося неприємним запахом. Горіли такі світильники недовго.
У Середньовіччі почали виготовляти свічки зі спресованого жиру. Вони, як правило, були товстими і встановлювалися на спеціальних підставках. Такі свічки були дуже дорогими, їх могли собі дозволити лише вищі верстви суспільства. Ці свічки давали блякле світло та диміли.
У XV столітті з'явилися свічки циліндричної форми. Збільшення довжини виробу дозволило збільшити тривалість горіння. Для виготовлення свічок поачали застосовувати бджолиний та рослинний віск. Ці матеріали мали перевагу перед тваринним жиром, оскільки забезпечували приємний аромат, не диміли і тримали форму під час горіння.
У XVIII столітті в зв'язку з появою китобійної промисловості з'явилися спермацетові свічки. Вони виготовлялися з воскоподібного жиру, який добували з голови кашалота. Цей матеріал був достатньо твердим. Такі свічки застосовували до середини ХХ століття, доки природоохоронні організації не заборонили китобійний промисел.
На початку ХIX століття з'явився новий вид свічок. 1820 року французький хімік Мішель Шеврель вперше отримав стеарин – речовину, що є сумішшю жирних кислот із тваринних жирів. Цей матеріал горів довго, без кіптяви, і коштував досить дешево. Саме стеаринові свічки першими стали виробляти масово.
А наприкінці XIX століття було отримано речовину, похідну від нафти – парафін. Він горів рівномірно і не давав неприємного запаху. При суміші стеарину та парафіну з’являлися свічки, які були досить довговічними – не обтікали при горінні.
Саме такі свічки найбільш поширені в сучасному світі. Їх варіацій існує безліч: із різними ароматами, будь-якого кольору. Також виробляють декоративні свічки різних форм: квітів, тварин, людей, круглі, квадратні, овальні. Водночас досі можна знайти свічки з бджолиного воску. Вони, як правило, коштують дорожче і виробляються у меншій кількості.