Як не дати внутрішньому критику негативно вплинути на ваше життя
Невпевненість у собі, сумніви й зайва самокритика можуть негативно впливати на особистісний розвиток. Як приборкати внутрішнього критика, пояснила психологиня проєкту "Успішна" і методистка центру "Незламна" від "Фонду Маша" Ірина Басіста, про що виданню "ГОРДОН" повідомила пресслужба фонду.
Внутрішній критик – це внутрішній голос або психологічний механізм, який критикує, засуджує і змушує людину сумніватися в собі. Він може виявлятися через негативні думки, самокритику, перфекціонізм й інші форми. Найчастіше ці явища формуються в дитинстві.
Дитина завжди хоче бути кращою для своїх батьків чи вчителів. Вона орієнтується на схвалення значущих для неї дорослих. Разом із дитиною виростає і внутрішній критик. Його прояв може призвести до погіршення самопочуття, низької самооцінки, стресу, депресії, а також вплинути на міжособистісні стосунки, кар'єрний розвиток, творчість і добробут.
Як впоратися із невпевненістю і самокритикою
Необхідно почути голос внутрішнього критика, усвідомити його слова, а потім подякувати за все й відпустити.
Важливо усвідомити, що доросла людина може орієнтуватися на особисте самовідчуття, а не дивитися на всі аспекти життя і своїх вчинків із боку критики.
"Подякуйте за те, що весь цей час він служив і захищав вас, підганяв чи мотивував. Тепер ви вже дорослі і здатні об'єктивно оцінювати ситуацію. А ще можете самостійно обирати, що і як про себе думати. То чому ж не замінити критику на підтримку і любов до себе?" – зазначила психологиня.
На практиці допомогти зменшити голос внутрішнього критика може медитація, психологічна допомога і правильне оточення – люди, які вас підтримують. А краще – всі складники в комплексі.