Як уберегтися від кліщів на природі
Ідучи на прогулянку в ліс або парк, краще віддавати перевагу більш закритому одягу і взуттю. Бажано, щоб воно було світлих тонів. Так потенційно легше побачити кліща.
Попередньо взуття, ноги і нижню частину одягу краще обробити спеціальним спреєм від кліщів. Вибирайте брюки, штанини яких закінчуються гумками, або лосини, що щільно сидять на тілі. Віддайте перевагу водолазці або спортивній куртці, рукава якої фіксують гумки.
Якщо ви збираєтеся на пікнік і точно сидітимете на траві, покривало теж краще обробити спреєм.
Оглядайте себе періодично щодо виявлення кліща. Бажано йти з лісу, поки не стемніло, коли ще є можливість побачити паразита й негайно скинути.
Вибираючи ліс для відпочинку, віддавайте перевагу сосновому. Там менше трави, а відповідно, і менше ризику підчепити кліщів.
Якщо ви паразита все-таки виявили на шкірі, у жодному разі не можна його відривати: у тілі можуть залишитися частки лапок або хобітка і спричинити запалення або навіть зараження крові. Потрібно негайно звернутися до лікаря.
Витягнутого з тіла кліща треба зберегти у щільно закритій ємності і здати для аналізу в лабораторію. Це пов'язано з тим, що кліщі можуть розносити енцефаліт, бореліоз (хворобу Лайма), гранулоцитарний анаплазмоз, моноцитарний ерліхіоз і кліщовий поворотний тиф. Інкубаційний період цих захворювань може сягати 21 дня. Потрібно уважно ставитися до таких симптомів, як почервоніння в місці укусу, запалення лімфовузлів, лихоманка, біль у м'язах, висип. У разі будь-якого з них потрібно звернутися до лікаря.