Як відновитися після обстрілів. Поради психологині
Дихання 3х6 або 4х8
"Коли наше тіло відчуває, що ми в небезпеці, воно виробляє гормональний коктейль. Ми мобілізовані, наша увага розсіяна на пошук небезпеки ззовні. І ми не можемо зібрати себе докупи, поки ці гормони не будуть перероблені", – пояснила Катерина Тімакіна.
Потрібно реалізувати стресову енергію й дати тілу відчути, що воно в безпеці. Вправа проста: потрібно вдихнути на рахунок три або чотири й видихати на рахунок шість або вісім відповідно.
На видиху й вдиху необхідно уявляти кожну цифру перед очима. Це додатково розслабить нервову систему.
М'язова релаксація
Ці вправи допомагають знизити рівень стресу, заземлитися і сконцентруватися. Скорочення м'язів дає змогу відпустити накопичений стрес. Вправи можна робити як лежачи, так і сидячи чи стоячи.
- Почніть із ніг: відчуйте стопи, опору, напружте стопи, підігнувши пальці на ногах, затримайте на кілька секунд, розслабтеся. Повторіть.
- Напружте стопи, піднявши пальці максимально вгору, затримайте, розслабте. Повторіть.
- Напружте литки, затримайте їх у такому стані, розслабте. Повторіть.
- Напружте верхню частину стегна. Можна впертися п'ятами в підлогу, щоб краще відчути м'язи. Затримайте на кілька секунд, розслабте. Повторіть.
- Напружте сідниці. Відчуйте, як ви піднялися на стільці чи ліжку. Затримайте трохи, розслабте.
- Напружте м'язи живота. Відчуйте, які вони сильні, розслабтеся. Видихніть.
- Шия і плечі першими реагують на стрес, тому важливо розслабити цю зону. Підніміть плечі високо, аж до вух, затримайте, згинаючи руки в ліктях, залиште плечі високо, напружте кулаки, зробіть вдих-видих. Потім – ще раз, і ще раз.
- Відпустіть кисті, зробіть вдих-видих, розслабте руки, плечі тримайте високо, зробіть вдих-видих, різко опустіть плечі. Ви маєте відчути поновлення кровотоку в голові.
- Напружте всі м'язи обличчя, а потім розслабте. Повторіть.
Важливо усміхнутися собі, зробити вдих-видих і налаштуватися на повернення до життя.