Потужні потрясіння після страшних новин. Як повернутися до життя
Типи психологічних травм
"У психології виділяють два типи травми: велика "Т" і мала "т". Війна – це велика травматична подія, яка "напхана" маленькими. І ці маленькі "т" – регулярні страшні новини – вражають нас і забирають віру в те, що подальше життя можливе", – пояснила психологиня.
Як виявляються психотравми
Базові реакції на сильне потрясіння – це "бий або тікай". Організм мобілізується, і людина може довго триматися, рятувати себе та близьких. Але якщо жити у стресі надто довго або якщо потрясіння надто потужні, сили на активну боротьбу закінчуються.
Коли мозок не знаходить сил захищатися далі, він посилає сигнали: треба зупинитися й перечекати. Тіло може реагувати на це млявістю або гіпертонусом м'язів. Тоді з'являється "м'язовий панцир": спазми у спині або проблеми з травленням, людина не може по-справжньому розслабитися й відволіктися.
Важливо ставитися до себе зі співчуттям та усвідомленням, що це нормальна реакція на ненормальні події.
Як побороти ступор
Щоб позбавитися заціпеніння, треба почати рухатися: іти кудись, сортувати волонтерську допомогу, копати город, головне – діяти. Найкраще бути серед людей.
"Колись українки збиралися разом, співали й вишивали. Насправді це дуже корисна практика. Так відчувається єдність. Наші руки й мозок зайняті роботою, а завдяки співу ми дихаємо глибоко і правильно. Це дає віру, що, попри все, ми можемо якось впливати на цей світ", – зазначила психологиня.
Фото: depositphotos.com
Австрійський психіатр Віктор Франкл, який вижив у нацистських концтаборах, говорив, що живими звідти вийшли ті, хто сфокусувався на своїх справах, без очікувань звільнення чи смерті.
Українцям важливо розуміти, що є спільний ворог і спільна мета – перемога. Щоб вистояти, потрібно працювати на цю перемогу, допомагати там, де можливо, робити свою справу настільки добре, наскільки можна, і бути поряд із людьми.