Експортний виторг України падає через тарифи держмонополій і світові ціни – GMK Center

GMK Center: Підсумки чотирьох місяців підтверджують попередній прогноз про погіршення цінової ситуації на зовнішніх ринках
Фото: depositphotos.com

Зниження світових цін на металургійну продукцію призвело до падіння експортного виторгу українських металургів у січні – квітні 2025 року. За такого сценарію, загальні втрати експортних доходів гірничо-металургійного комплексу (ГМК) України цьогоріч перевищать $1 млрд, пише галузевий портал GMK Center у новому дослідженні.

Залізорудний експорт за січень – квітень упав на 10,2%, до 11,15 млн тонн, і на 20,9% – до $892,99 млн тонн, зазначають у центрі. Основною причиною автори дослідження називають падіння цін на залізну руду на міжнародних ринках.

Вони також нагадали про зупинення Інгулецького гірничозбагачувального комбінату (ГЗК) групи "Метінвест" у вересні 2024 року через високі тарифи на електроенергію. А вже нинішньої весни скоротив виробництво інший великий гравець, компанія Ferrexpo – через неповернення ПДВ за доправлену на експорт залізорудну продукцію. У січні – квітні 2024 року вказані підприємства працювали безперебійно, зазначили в матеріалі.

"Це одна з причин зменшення показника в натуральному виразі, плюс несприятлива цінова кон'юнктура. Вона робить невигідним продаж на зовнішньому ринку для низки українських ГЗК. Ситуація нагадує ножиці: виробничі витрати зростають через високі тарифи держмонополій, а ціни на відпускну продукцію падають. Щоб не накопичувати збитків, доводиться скорочувати відвантаження", – пояснили аналітики.

Вони прогнозують погіршення економічних показників довгомірного прокату, де основний експортний потік іде в Євросоюз. Європейські котирування знижуються на тлі кризи в житловому будівництві, а це передумова для падіння продажів українського довгоміра, яке за рік може сягнути 15% у грошовому еквіваленті, зазначили в дослідженні.

За прогнозами центру, у разі продовження наявної динаміки річне зниження експортного виторгу в сегменті плоского прокату очікують у межах 10–12%, у сегменті заготовок і слябів – на 25–30%. На 25–30% може впасти експорт залізної руди, труб і чавуну.

"За такого сценарію, який можна назвати базовим, загальні втрати експортних доходів ГМК України у 2025 році можуть перевищити $1 млрд. Загалом підсумки чотирьох місяців підтверджують попередній прогноз про погіршення цінової ситуації на зовнішніх ринках і скорочення сталевого експорту в нинішньому році", – резюмує дослідження фахівців GMK Center.

Контекст:

За п'ять років найбільші метпідприємства сплатили податків і зборів на суму 190 млрд грн, або $6,2 млрд. За підсумками 2024 року сплата податків і зборів чотирьох металургійних компаній становила 1,6% надходжень до бюджетів усіх рівнів. Але в разі зростання тарифів державних монополій, передусім вантажного тарифу "Укрзалізниці", бюджет ризикує втратити джерело прибутку, адже виробники почнуть закривати підприємства, заявляли представники галузі.