Bellingcat: Найімовірніше, росіяни обстріляли український катер "Бердянськ" у міжнародних водах

Росіяни обстріляли і захопили катер "Бердянськ" 25 листопада
Фото: uk.wikipedia.org

У розслідувальній групі Bellingcat заявили, що Федеральна служба безпеки РФ у даних про обстріл українського катера "Бердянськ" у Чорному морі 25 листопада "суперечить сама собі".

Російські військові 25 листопада, найімовірніше, обстріляли український катер "Бердянськ" у міжнародних водах Чорного моря. Про це 1 грудня повідомила міжнародна розслідувальна група Bellingcat.

Дослідники проаналізували всі дані про інцидент, опубліковані українською і російською сторонами.

Зазначають, що в заявах сторін були розбіжності щодо того, чи сталося це в територіальних водах анексованого Криму, чи в міжнародних водах. У Bellingcat нагадали, що Україна і більшість країн світу не визнають незаконної анексії Криму, але Росія вважає берегові води півострова своїми.

Група окремо акцентувала увагу на даних із докладними координатами, оприлюднених Федеральною службою безпеки РФ. ФСБ стверджувала, що перші постріли по "Бердянську" відбулися в "територіальних водах РФ", але це, як зазначили у Bellingcat, не збігається з даними, які оприлюднила сама спецслужба.

"Інформація ФСБ, якщо вона достовірна, свідчить, що "Бердянськ" перебував за 22,72 км від берега Криму, більш ніж на 500 метрів далі від "заявлених Росією територіальних вод", коли по ньому відкрили вогонь", – ідеться у повідомленні.

Розслідувачі зазначили, що українська сторона не опублікувала докладної інформації, яка дала би можливість зробити більш точний висновок, де стався обстріл.

"На основі інформації російської ФСБ, яка, як видається, суперечить сама собі, стрілянина по "Бердянську", найімовірніше, сталася у міжнародних водах", – ідеться у висновку Bellingcat.

Також у групі заявили, що згідно з проаналізованою інформацією, українські кораблі заходили у води біля узбережжя Криму, а також – поблизу материкової частини РФ біля Керченської протоки, але вони мали на це право відповідно до договору про співробітництво у використанні Азовського моря і Керченської протоки від 2003 року.

Крім цього, у Bellingcat дійшли висновку, що український буксир "Яни Капу" 25 листопада навмисне таранили щонайменше чотири рази протягом години.

25 листопада РФ обстріляла і захопила в Чорному морі катери українських ВМС "Бердянськ" і "Нікополь", а також буксир "Яни Капу", які збиралися пройти через Керченську протоку в Азовське море. Із 24 захоплених у полон українців троє дістали поранення.

ФСБ порушила проти українських військових кримінальну справу за статтею Кримінального кодексу РФ про незаконний перетин державного кордону. 27-го і 28 листопада "суди" в Керчі та Сімферополі ухвалили рішення взяти під варту українських моряків строком на два місяці.

30 листопада "уповноважений із прав людини" в анексованому Криму Людмила Лубіна заявила, що всіх українських моряків перевезли до Москви. Трьох моряків помістили до лікарні СІЗО "Матросская тишина", інших доправили у СІЗО "Лефортово".

США засудили дії Росії, назвавши їх виявом агресії, Євросоюз висловив стурбованість застосуванням сили з боку РФ. Заяви з вимогою звільнити українських моряків опублікували також НАТО та ОБСЄ.

Докладну хронологію подій наведено у публікації видання "ГОРДОН".