Чубаров: Треба зупинити цей генератор постійних репресій і злочинів у Криму
Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров пообіцяв допомагати всім кримським татарам, яких переслідують в анексованому Криму.
Репресії проти кримських татар в анексованому Криму потрібно зупинити, заявив голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров під час прес-конференції в аеропорту Бориспіль, куди сьогодні прилетіли з Анкари його заступники Ахтем Чийгоз і Ільмі Умеров, повідомляє кореспондент інтернет-видання "ГОРДОН".
"Треба зупинити цей генератор постійних репресій і злочинів у Криму. І генератору цьому назва – "Москва", "російська окупація". Усі разом борімося проти російської окупації", – зазначив він.
Чубаров зачитав список політв'язнів, яких утримують у Росії і в анексованому Криму.
"Я про це говорив протягом останніх двох днів і знову кажу як голова Меджлісу: жодна людина в Криму, яка сьогодні перебуває або в ув'язненні, або яку переслідують в інший спосіб – підписка про невиїзд тощо – вона не залишиться сам на сам. Мене просив про це сказати і президент України, але я це зараз говорю від Меджлісу, тому що це наша принципова позиція. Ні уряд, ні українська держава, ні тим більше Меджліс не залишать нікого", – сказав він.
25 жовтня засуджених в анексованому РФ Криму Чийгоза й іншого заступника голови Меджлісу, Ільмі Умерова, доправили до Туреччини. За словами лідера кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва, це стало можливим завдяки домовленостям, досягнутим під час візиту президента Туреччини Реджепа Ердогана в Україну.
В Анкарі Чийгоз і Умеров пройшли медичне обстеження та одержали необхідні ліки.
За інформацією журналіста Антона Наумлюка, президент РФ Володимир Путін помилував Чийгоза й Умерова, а відповідні укази засекречені. Адвокат Микола Полозов заявив, що вони не просили про помилування.
Сьогодні вони прилетіли до Києва.
Чийгоза в Криму за організацію масових заворушень було засуджено до восьми років колонії суворого режиму.
Умерова за екстремізм засудили до двох років колонії-поселення.
Росія окупувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна та більшість країн світу.
Згідно з переписом 2001 року, у Криму проживає приблизно 250 тис. кримських татар. Після анексії Криму, за даними правозахисників, ситуація з правами людини на півострові значно погіршилася. Під різними приводами, включно з боротьбою з екстремізмом, влада переслідує людей, які наважуються відкрито критикувати дії Росії на півострові, особливо кримських татар, заявляли правозахисники з Human Rights Watch.