Екс-постпред президента України в АРК Бабін: А чи була пожежа біля Керченської протоки випадковою, чи, як часто буває з РФ, це – підготовлене лихо?
Колишній постійний представник президента України в Автономній Республіці Крим Борис Бабін заявив, що "за дивним збігом обставин" пожежа біля Керченської протоки сталася тоді, коли українська морська рятувальна служба доводила в Лондоні на заходах Міжнародної морської організації здатність проводити рятувальні операції у наближених до Криму акваторіях.
Пожежа біля Керченської протоки може бути невипадковою. Про це у Facebook 23 січня заявив колишній постійний представник президента України в Автономній Республіці Крим Борис Бабін.
"По-перше, за дивним збігом обставин ця трагедія... сталася саме тоді, коли українська морська рятувальна служба доводила в Лондоні на заходах IMO (Міжнародної морської організації. – "ГОРДОН") власну спроможність проводити рятування в наближених до Криму акваторіях. Також за дивним збігом обставин рятувальні служби РФ виявилися напрочуд готовими до інциденту, судячи з масштабу в цілому успішно задіяних корабельних та інших сил та засобів рятування. Нагадаю, що раніше інциденти у тих водах завершувалися рятуванням екіпажів силами сусідніх суден, які й передавали їх потім на берег", – написав Бабін.
На його думку, медійне відображення успіхів росіян у рятуванні людей росіянами стало "фактором впливу" на політичні і юридичні процедури, які Україна підтримує після акту агресії 25 листопада, коли РФ обстріляла і захопила українські військові кораблі та моряків.
Він звернув увагу, що турецький консул із Новоросійська в окупованій Керчі займався оформленням повернення тіл загиблих, а також урятованих на батьківщину.
"Можна довго міркувати про особливі гуманітарні обставини та про дотримання політичних процедур Туреччиною. Але є й Віденська конвенція про консульські зносини, врешті-решт. Тому де-факто є де-факто, як це б хтось не пояснював у Twitter. Одже, можна констатувати, що політичні та юридичні результати інциденту та його наслідків росіяни використали широко, вдало та оперативно. І це дозволяє поставити просте запитання: а чи був цей інцидент випадковим, чи, як часто буває з РФ, це – добре підготовлене кимось лихо?", – написав Бабін.
21 січня на одному із суден у районі Керченської протоки стався вибух, після чого почалася пожежа. Полум'я перекинулося на інше судно. На борту суден Candy і Maestro перебувало 32 громадянина Туреччини та Індії. "Глава" окупованого Криму Сергій Аксьонов повідомив про 14 загиблих.
Пожежа, імовірно, спалахнула під час перекачування пального.
У Міністерстві з питань тимчасово окупованих територій України з посиланням на дані офісу з контролю за іноземними активами міністерства фінансів США повідомили, що судна Maestro та Candy із 2016 року було задіяно в незаконних постачаннях газу до Сирії. У відомстві підкреслили, що на обох суднах було вимкнено систему ідентифікації.
Уранці 22 січня рятувальну операцію завершили.
Слідчий комітет Росії кваліфікував загибель людей унаслідок пожежі на двох суднах у районі Керченської протоки як заподіяння смерті з необережності.
23 січня агентство Reuters написало, що обидва згорілі судна – Maestro та Candy – у списку санкцій США за постачання пального режиму сирійського президента Башара Асада, тому їх не пустили в російський порт.