Якби не Росія, сепаратистські заколоти в Донецьку й Луганську придушили б – Турчинов

Турчинов: Військово-політичне керівництво Росії сподівалося, що "російська весна" призведе до повної дестабілізації й хаосу у країні, а ми не зможемо із цим впоратися. Ми їх "розчарували"
Фото: EPA

Успішне придушення сепаратистських заколотів навесні 2014 року в Україні зірвало плани Кремля щодо повної дестабілізації ситуації в Україні й початку широкомасштабного наступу, заявив колишній в.о. президента України, екссекретар РНБО Олександр Турчинов.

Українська влада навесні 2014 року змогла б придушити сепаратистські виступи в Донецьку й Луганську, якби Росія не перекинула спецпідрозділів на Донбас. Про це в інтерв'ю "Крим.Реалії" заявив колишній в.о. президента України, екссекретар РНБО Олександр Турчинов.

Він зазначив, що Росія планувала розпочати широкомасштабний наступ на материкову частину України з 1 березня, сподіваючись до того моменту завершити окупацію Криму.

"Але до 1 березня вони не змогли завершити захоплення Криму. Тим, що наші хлопці (військові у Криму.  – "ГОРДОН") протрималися фактично місяць, вони зламали всі плани. Другий момент: військово-політичне керівництво Росії сподівалося, що так звана російська весна призведе до повної дестабілізації й хаосу у країні, а ми не зможемо із цим впоратися. Але цього не сталося. Ми їх "розчарували", – сказав Турчинов.

За його словами, українське керівництво змогло "придушити більшість сепаратистських заколотів від Харкова до Одеси".

"Десь це пройшло безкровно, як у Харкові, десь трагічно, як в Одесі. Але фактично всі заколоти було придушено. Роздавили б і донецьких, і луганських сепаратистів. І коли в Москві зрозуміли, що фактично всі південно-східні регіони вони втратили, на початку квітня перекинули їхні спецпідрозділи на Донбас. Так почалася війна на сході України", – підсумував він.

У ніч на 27 лютого 2014 року люди зі зброєю (як пізніше виявилося – російські силовики) захопили будівлі Верховної Ради і Ради міністрів Криму в центральній частині Сімферополя, піднявши над ними прапор Росії. 16 березня у Криму провели незаконний референдум, після якого Росія анексувала півострів. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна і більшість країн світу. Наразі між материковою Україною і Кримом діє контрольно-пропускний режим, а Київ де-факто не контролює півострова.

Незабаром після цього почалася російська агресія на Донбасі. Підтримувані Росією місцеві сепаратисти й російські силовики встановили контроль над Донецьком і Луганськом, а також частково над Донецькою і Луганською областями. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на оприлюднені Україною факти й докази.