Катер "Нікополь" і буксир "Яни Капу" наступного тижня стануть на ремонт – Міноборони України

РФ повернула Україні кораблі наприкінці листопада
Фото: EPA

Командувач Військово-морських сил України Ігор Воронченко розповів, що під час балістичної експертизи на катерах "Нікополь" і "Бердянськ" та буксирі "Яни Капу" було виявлено осколки набоїв.

Малий броньований артилерійський катер "Нікополь" і буксир "Яни Капу", які РФ повернула Україні в листопаді 2019 року після незаконного захоплення, наступного тижня стануть на ремонт. Про це 9 лютого повідомила пресслужба Міноборони України.

"Захоплені ворогом судна прийшли не своїм ходом, а за допомогою буксирів, у практично знищеному стані. До цього часу їх не відновлювали у зв’язку зі слідчими діями та проведенням балістичної експертизи", – йдеться в повідомленні.

Ще один катер, "Бердянськ", який також повернули Україні в листопаді, стане на ремонт пізніше. Точних строків у міністерстві не вказали.

Командувач Військово-морських сил України Ігор Воронченко в коментарі студії "Бриз" Міноборони розповів, що під час балістичної експертизи було виявлено осколки набоїв.

"Це все задокументовано і буде долучено до справи, яку порушила Служба безпеки України... Ремонтні роботи будуть проведені швидко... А от із системою управління вогнем – там доведеться працювати і працювати", – повідомив він.

Відео: Телерадіостудія Бриз МО України / YouTube

25 листопада 2018 року РФ обстріляла і захопила в Чорному морі катери "Бердянськ" і "Нікополь", а також буксир "Яни Капу", які поверталися до Одеси після спроби пройти через Керченську протоку в Азовське море. Російські силовики затримали 24 українських моряків, пізніше їх заарештували в кримських "судах" і перевезли в Москву. Усім українцям висунули обвинувачення в незаконному перетині кордону РФ.

У квітні 2019 року Україна звернулася в Міжнародний трибунал із морського права, вимагаючи як тимчасові заходи зобов'язати РФ негайно звільнити моряків і кораблі. Російська сторона відмовилася від участі у слуханнях.

25 травня трибунал у Гамбурзі зобов'язав Росію негайно звільнити три затримані українські кораблі, а також 24 затриманих моряків і дозволити їм повернутися в Україну. Строк виконання рішення закінчився 25 червня.

7 вересня між Україною і РФ відбувся обмін утримуваними особами у форматі "35 на 35". Серед тих, хто повернувся на батьківщину, – захоплені Росією після інциденту біля Керченської протоки 24 українські моряки. Полозов повідомляв, що моряків відпустили під поруку української омбудсменки Людмили Денісової. Справи проти них у РФ не закрили.

У листопаді Росія погодилася повернути кораблі. 20 листопада вони прибули до Очакова. Президент України Володимир Зеленський заявляв, що Росія повернула кораблі без будь-яких умов.

Начальник Генштабу – головнокомандувач Збройних сил України Руслан Хомчак заявив, що кораблі було розграбовано. "Як військова людина можу зрозуміти, чому Росія зняла з кораблів засоби зв'язку і навігації. Але коли мені говорять, що вони навіть у гальюні унітази познімали – цього я не розумію. Коли мені кажуть, що на "Яни Капу", на буксирі, познімали оці трубопроводи мідні як кольоровий метал, я так розумію, що це не військові працювали, це мародери. По-іншому я не можу назвати тих істот, які так вчинили з військовим кораблем", – додав він.

25 листопада Зеленський заявив, що Україна формує списки зниклого обладнання і передасть їх РФ. "Вона обов'язково нам це поверне", – упевнений президент.

За попередньою оцінкою, сума збитків, заподіяних Росією трьом кораблям Військово-морських сил ЗСУ, становить не менше ніж 55,5 млн грн, повідомляв заступник постійного представника України при міжнародних організаціях у Відні Ігор Лоссовський.