Кількість затриманих у Криму мусульман зросла до семи. Серед них – чоловік із першою групою інвалідності

Сізікова затримали в Бахчисарайському районі
Фото: crimean-solidarity.org

Російські силовики затримали 7 липня в різних районах Криму сімох осіб, серед затриманих – Олександр Сізіков, у якого перша група інвалідності. За словами юристки Ельвіни Семедляєвої, 2009 року Сізіков цілковито втратив зір, він не може пересуватися самостійно.

Кількість затриманих у Криму російською окупаційною владою осіб зросла до семи, повідомив громадський рух "Крымская солидарность".

В Алушті затримали Зекір'ю Муратова.

Дружина Муратова Ніна Малік розповіла активістам "Крымской солидарности", що російські силовики прийшли до них додому приблизно о третій ночі.

"Усе перерили, знайшли якусь книжку. Але Зекір'я сказав, що ця книжка не його", – повідомила жінка.

За словами Малік, кілька місяців тому до її чоловіка приходила якась людина із Сімферополя (імовірно, із правоохоронних органів) і пропонувала співпрацю, але Муратов відмовився.

Масові обшуки в домівках кримських татар у різних районах Криму почалися рано-вранці 7 липня. За даними руху "Крымская солидарность", на місці проведення слідчих дій були співробітники центру із протидії екстремізму (центр "Е"), ФСБ РФ, "Беркуту" і ОМОН.

Відразу після обшуків російські правоохоронці затримали Еміля Зіядінова, Ісмета Ібрагімова, Аліма Суф'янова, Сейрана Хайретдінова, Олександра Сізікова і Вадима Бектемірова. Обшук також проводили в Ділявера Меметова, але самого Меметова вдома не було. Затриманих, за інформацією активістів, доправили в управління ФСБ у Сімферополі.

"Крымская солидарность" зазначила, що в Сізікова, затриманого в селі Севастьяновка Бахчисарайського району, перша група інвалідності. За словами юристки Ельвіни Семедляєвої, 2009 році Сізіков цілковито втратив зір, він не може пересуватися самостійно.

Більшість затриманих  кримські татари, винятком став Сізіков. Як пише видання Islam in Ukaine, він мусульманин, але росіянин за національністю.

"Крыминформ" із посиланням на інформацію ФСБ РФ повідомив, що затриманим інкримінують участь в організації "Хізб ут-Тахрір аль-Ісламі" (у РФ її визнали терористичною; у більшості країн, зокрема в Україні, її діяльність дозволено). Окупанти заявили, що затримали "трьох ватажків і чотирьох рядових активних учасників" організації.

Після обшуків у домівках кримських татар Головне управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим і Севастополі розпочало кримінальне провадження за ч. 2 ст. 162 Кримінального кодексу України (порушення недоторканності житла). Представництво президента України в Автономній Республіці Крим засудило проведення обшуків і заявило, що дії російських силовиків є продовженням політики РФ щодо створення атмосфери страху на півострові.

За інформацією МЗС України, після сьогоднішніх затримань загалом уже 68 кримських татар перебувають під вартою за ст. 205.5 Кримінального кодексу Російської Федерації (організація діяльності терористичної організації і участь у діяльності такої організації).

Росія анексувала Крим після силової блокади українських військових частин і незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна та більшість країн світу.

Після анексії Криму, за даними міжнародної правозахисної організації Human Rights Watch, ситуація із правами людини на півострові погіршилася. Під різними приводами, включно з боротьбою з екстремізмом, влада переслідує людей, які наважуються відкрито критикувати дії Росії на півострові, особливо кримських татар. Російські силовики регулярно проводять обшуки в домівках кримських татар. Раніше масові слідчі дії проводили в березні 2020 року. Тоді затримали чотирьох кримських татар.

За інформацією заступника постійного представника президента в Криму Таміли Ташевої, після анексії півострів залишило понад 25 тис. кримських татар (за даними перепису населення, який в Україні проводили 2001 року, у Криму проживало 243,4 тис. кримських татар).