Російські силовики з четвертої ранку проводять обшуки в будинках кримських татар у Криму, уже затримали шістьох осіб
Зранку 7 липня у Криму російські правоохоронці проводять масові обшуки в будинках кримських татар, повідомив громадський рух "Кримська солідарність".
Слідчі дії відбуваються в Бахчисарайському, Красногвардійському та Сімферопольському районах.
На місці працюють співробітники центру з протидії екстремізму (центр "Е"), ФСБ РФ, "Беркута" і ОМОН.
"Кримська солідарність" уточнила у Facebook, що інформація про перші обшуки надійшла приблизно о 4.15.
За попередніми даними адвокатів, російські правоохоронці вже затримали шістьох осіб: Еміля Зіядінова, Ісмета Ібрагімова, Аліма Суф’янова, Сейрана Хайретдінова, Олександра Сізікова і Вадима Бектемірова. Усіх затриманих доправляють в управління ФСБ у Сімферополі.
Крім того, обшук відбувся у Ділявера Меметова в Алушті, але самого Меметова вдома не було. У травні російські прикордонники затримували його на адміністративному кордоні між Кримом і материковою Україною. Після перевірки документів чоловік виявив у паспортах вирвані сторінки, з півострова його так і не випустили.
Дружина Зіядінова розповіла, що йому інкримінують ч. 1 ст. 205.5 Кримінального кодексу Російської Федерації (організація діяльності терористичної організації та участь у діяльності такої організації). Її відеокоментар опубліковано на сторінці "Кримської солідарності" у Facebook.
"Уже наприкінці [обшуків] нас із чоловіком завели в кімнату і почали говорити про те, що якщо ви погодитеся співпрацювати і зізнаєтеся, що є членами цієї партії (імовірно йдеться про "Хізб ут-Тахрір". – "ГОРДОН"), то строк буде меншим, аж до домашнього арешту, – розповіла жінка. – Чоловік відмовився підписувати".
За її словами, силовики вилучили загальнодоступну літературу, два ноутбуки і системний блок.
Росія анексувала Крим після силової блокади українських військових частин і незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Україна та більшість країн світу не визнають приєднання півострова до РФ.
Після анексії Криму, за даними правозахисників міжнародної організації Human Rights Watch, ситуація з правами людини на півострові погіршилася. Під різними приводами, зокрема боротьби з екстремізмом, влада переслідує людей, які наважуються відкрито критикувати дії Росії на півострові, особливо кримських татар.
Російські силовики регулярно проводять обшуки в будинках кримських татар. Останні масові слідчі дії відбувалися в березні 2020 року. Тоді затримали чотирьох кримських татар.
За даними заступника постійного представника президента у Криму Таміли Ташевої, після анексії півострів покинуло понад 25 тис. кримських татар.