Після обшуків російські силовики затримали у Криму чотирьох кримських татар. Ведучому ATR інкримінують створення терористичної організації
Після обшуків співробітники ФСБ РФ у Криму затримали Сейтумера Сейтумерова, Османа Сейтумерова, Амета Сулейманова й Рустема Сейтмеметова, яким інкримінують участь у діяльності організації "Хізб ут-Тахрір". Творцем осередку, на думку російських силовиків, був журналіст кримськотатарського телеканала ATR Сейтумер Сейтумеров, який із 2017 року не живе на півострові.
11 березня російські силовики провели сім обшуків у будинках кримських татар у Бахчисараї і Бахчисарайському районі. Про це "Крим.Реалії" розповіла кримська правозахисниця Лутфіє Зудієва.
За її словами, співробітники ФСБ затримали п'ятьох осіб – Енвера Мустафаєва, Сейтумера Сейтумерова, Османа Сейтумерова, Амета Сулейманова й Рустема Сейтмеметова. Їх доправили у відділення ФСБ, але згодом, як зазначила Зудієва у Facebook, 66-річного Енвера Мустафаєва відпустили.
За її інформацією, всім затриманим інкримінують ст. 205.5 Кримінального кодексу РФ (організація діяльності терористичної організації та участь у діяльності такої організації).
Адвокат Едем Семедляєв у коментарі "Ґратам" уточнив, що йдеться про діяльність організації "Хізб ут-Тахрір". Він сказав, що жодного адвоката на місце проведення обшуків не допустили.
За словами Зудієвої, обшуки ще тривають, їх проводять, зокрема, у будинках родичів затриманих кримських татар.
Слідчі дії провели й у будинку телеведучого телеканала ATR Сейтумера Сейтумерова (тезка затриманого сьогодні історика Сейтумера Сейтумерова), який із 2017 року живе на материковій частині України. Журналіст написав у Facebook, що під час обшуку в будинку була тільки його літня мати.
"Силовики виламали двері, жахливо налякавши мою літню матір. У неї хворе серце, тому довелося викликати швидку допомогу... За словами моєї матері, ФСБшники шукали у нас удома зброю! Ну дурнішої причини важко було придумати. Звісно, жодної зброї вони не знайшли. Як повідомила мати, забрали якісь мої університетські фотографії. Змусили її підписати якісь папери. Що вона підписала – невідомо, оскільки в такому шоковому стані вона нічого не розуміла", – повідомив Сейтумеров.
Зудієва уточнила у Facebook, що саме телеведучому Сейтумерову інкримінують організацію діяльності терористичної організації.
"Власне, уже зрозуміло, судячи з документів, що дійсно з'явилася справа "третьої бахчисарайської групи "Хізб ут-Тахрір", – написав у Facebook головний редактор "Ґрат" Антон Наумлюк.
Росія анексувала Крим після силової блокади українських військових частин і незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна і більшість країн світу.
Після анексії Криму, за даними правозахисників міжнародної організації Human Rights Watch, ситуація із правами людини на півострові погіршилася. Під різними приводами, включно із боротьбою з екстремізмом, влада переслідує людей, які наважуються відкрито критикувати дії Росії на півострові, особливо кримських татар.
За даними заступниці постійного представника президента у Криму Таміли Ташевої, після анексії Росією у 2014 році півострів покинуло понад 25 тис. кримських татар.
"Хізб ут-Тахрір" – міжнародна ісламська політична організація, що закликає до об'єднання всіх мусульманських країн у халіфат, але відкидає терористичні методи боротьби. Росія визнала організацію терористичною у 2003 році, діяльність "Хізб ут-Тахрір" на території країни заборонено.
У межах українського законодавства "Хізб ут-Тахрір" є легальною організацією. У країнах Західної Європи та Північної Америки її також не заборонено, за винятком адміністративних обмежень на її діяльність у Німеччині.