Клімкін: Я впевнений, рано чи пізно Росія буде змушена сісти за стіл переговорів щодо Криму
Росія не зможе ігнорувати рішення міжнародних судів за поданими Україною позовами, а тому буде змушена сісти за стіл переговорів, зокрема в питаннях анексії Криму, заявив міністр закордонних справ України Павло Клімкін.
Рішення міжнародних судів у справах України проти РФ змусять російську владу сісти за стіл переговорів для обговорення, зокрема, питань анексії Криму. Таку думку в коментарі "Крим.Реалії" висловив міністр закордонних справ України Павло Клімкін.
"Я впевнений, у якийсь момент Росія буде змушена сісти за стіл переговорів... Буде рішення міжнародного суду щодо двох фундаментальних конвенцій, у тому числі про заборону фінансування расової дискримінації. Буде рішення міжнародного арбітражу згідно з конвенцією про морське право. І там теж абсолютно ясно, що робить Росія. І наслідки цих рішень вона буде змушена обговорювати", – підкреслив Клімкін.
Для початку РФ буде змушена обговорювати гуманітарні та екологічні проблеми в Криму, а далі йтиметься про статус анексованого півострова і його деокупацію, переконаний глава МЗС України.
Він вважає, що за стіл переговорів можуть сісти разом представники інших країн та міжнародних організацій.
Клімкін зазначив, що після анексії Криму Київ пропонував Москві різні формати і платформи для переговорів, але Росія відкидала всі пропозиції.
Коли саме можуть початися такі переговори, глава українського МЗС не прогнозував.
Росія анексувала Крим після силової блокади українських військових частин і незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Україна та більшість країн світу не визнають приєднання півострова до РФ. Після анексії Криму, за даними правозахисників міжнародної організації Human Rights Watch, ситуація з правами людини на півострові значно погіршилася. Під різними приводами, зокрема боротьби з екстремізмом, влада переслідує людей, які наважуються відкрито критикувати дії Росії на півострові, особливо кримських татар.
Україна подала в Міжнародний суд кілька позовів проти РФ.
У вересні 2016 року Україна ініціювала арбітражне провадження щодо РФ, яке розглядає арбітраж у Гаазі. Третейський суд просять "підтвердити права України як прибережної держави і зобов'язати Російську Федерацію припинити міжнародно-протиправні діяння в морських акваторіях, надати Україні запевнення і гарантії їх неповторення і відшкодувати Україні усі завдані збитки". У грудні 2016 року було сформовано склад арбітражу в цій справі.
10 червня 2019 року в Гаазі почалися усні слухання з питань юрисдикції за позовом "Україна проти Росії" про порушення РФ прав прибережної держави, які гарантує Конвенція ООН із морського права. 11 червня в суді виступатимуть представники України. Другий етап усних дебатів заплановано на 13–14 червня.
16 січня 2017 року Україна подала позов проти РФ у Міжнародний суд ООН у Гаазі. Він пов'язаний із порушенням Москвою Конвенції ООН про боротьбу з фінансуванням тероризму та Конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації. У Москві звернення до суду назвали таким, що "керується поточними політичними інтересами".
19 квітня Міжнародний суд ООН відмовив Україні у тимчасових заходах проти Росії за Конвенцією про боротьбу з фінансуванням тероризму. Водночас суд у Гаазі погодився запровадити заходи з позовом України проти Росії для захисту національних меншин в окупованому Криму.
3 червня 2019 року Міжнародний суд ООН почав розгляд заперечення РФ щодо юрисдикції суду у справі "Україна проти Росії".