Мінкульт України висловив "крайнє обурення" через виставку експонатів з окупованого Криму в Москві
У Мінкульті заявили, що виставка "Пантікапей і Фанагорія. Дві столиці Боспорського царства" є свідченням порушення Росією суверенних прав України й положень міжнародних актів.
Міністерство культури України висловило протест проти незаконного вивезення з окупованого Росією Криму 450 експонатів, які презентували 29 червня 2017 року в Державному музеї образотворчих мистецтв імені Пушкіна в Москві на виставці "Пантікапей і Фанагорія. Дві столиці Боспорського царства".
Про це йдеться на офіційному сайті Мінкульту.
"Мінкультури вкрай обурене проведенням виставки... Сюжети про відкриття цієї виставки дали всі центральні російські ЗМІ. Детальна інформація про неї розміщена на офіційному сайті мера Москви", – зазначили в міністерстві.
У Мінкульті підкреслили, що на виставці експонують археологічні предмети з фондів Східно-Кримського історико-культурного музею-заповідника з міста Керчі, і в окрему групу виділено "знахідки останніх років".
"Це свідчить про цинічне порушення не лише суверенних прав нашої держави, але й положень таких міжнародних актів, як Конвенції про закони і звичаї суходільної війни від 18.10.1907 р., Конвенції про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту від 14.05.1954 р., Конвенції про заходи, спрямовані на заборону та запобігання незаконному ввезенню, вивезенню та передачі права власності на культурні цінності від 14.11.1970 р. та Конвенції про охорону всесвітньої культурної і природної спадщини від 16.11.1972 р. і Резолюції Ради безпеки ООН 2347", – ідеться в заяві.
У Мінкульті звернули увагу, що згідно з резолюцією Генеральної Асамблеї ООН від 27 березня 2014 року та 19 грудня 2016 року, якими підтверджено суверенітет і територіальну цілісність України в межах її міжнародно визнаних кордонів, а також рішень ЮНЕСКО щодо Криму, ухвалених протягом 2014–2017 років, Російська Федерація як держава, що здійснює тимчасову незаконну окупацію українських територій, має забезпечити виконання своїх зобов'язань за міжнародним гуманітарним правом.
"Культурні цінності, що знаходяться в музеях Автономної Республіки Крим, це музейні предмети, які є невід'ємною частиною державної частини Музейного фонду України і є власністю держави Україна, національним багатством, невід'ємною складовою культурної спадщини України та охороняються міжнародним та національним законодавством. Незаконно вивезені з території України культурні цінності підлягають поверненню в Україну", – підкреслили вони.
У міністерстві додали, що відповідно до статті 3 Європейської конвенції про охорону археологічної спадщини кожна держава–член зобов'язана видавати дозвіл на розкопки та інші види археологічної діяльності, а археологи – передавати всі свої знахідки на постійне зберігання до Музейного фонду України.
"На сьогодні жодних звернень стосовно отримання дозволу на проведення археологічних розвідок, розкопок на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополь не здійснювалось, знахідки не передавалися до державної частини Музейного фонду України... Відтак, проведення будь-яких археологічних досліджень на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополь становить порушення норм міжнародного та національного законодавства України",– підкреслили вони.
У Мінкульті додали, що держави – члени ЮНЕСКО в разі окупації території іншої держави повинні утримуватися від проведення археологічних розкопок на окупованій території і зобов'язані забезпечити належну охорону культурних цінностей і повагу до них.
"Міністерство культури України закликає країну–агресора негайно припинити міжнародні правопорушення, а також вкотре звертається до міжнародних організацій із проханням вжити заходів до країни–порушника", – підсумували вони.
30 червня координатор групи "Інформаційний спротив", нардеп від "Народного фронту" Дмитро Тимчук заявив, що українська прокуратура готується розпочати кримінальні провадження проти російських археологів, щоб захистити культурну спадщину України в Криму.
Росія анексувала Крим і Севастополь після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна та більшість країн світу.