Москалькова заявила, що в РФ поки не ухвалювали рішень щодо звільнення українських військовополонених моряків
Російська омбудсменка Тетяна Москалькова сказала, що сьогодні її українська колега Людмила Денісова повідомила її про рішення звернутися у слідчі органи ФСБ із проханням замінити запобіжний захід українським військовополоненим морякам на поручительство, щоб їх відпустили з-під варти.
Слідчі ФСБ РФ поки не ухвалювали рішень щодо звільнення українських військовополонених моряків, яких утримують у російській в'язниці. Про це 24 липня "РИА Новости" повідомила уповноважена з прав людини в Росії Тетяна Москалькова.
За словами Москалькової, українська омбудсменка Людмила Денісова годину тому телефоном повідомила їй, що через МЗС звернулася у слідчі органи ФСБ із проханням замінити запобіжний захід військовополоненим морякам на поручительство, щоб їх відпустили з-під варти.
"Я пояснила, як відбувається процедура переговорів з українського боку. Із нашого боку, наскільки мені відомо, слідчі органи жодних рішень не ухвалювали, поки що принаймні", – сказала російська омбудсменка.
24 липня Денісова заявляла, що домовленостей про повернення Україні захоплених Російською Федерацією українських військовополонених моряків уже досягнуто. Пізніше вона уточнила, що йдеться про клопотання щодо звільнення українських військовополонених моряків під її особисте зобов'язання. Вона додала, що переговори про звільнення українських військовополонених моряків проводять у межах виконання рішення Міжнародного трибуналу ООН із морського права.
25 листопада 2018 року РФ обстріляла й захопила в Чорному морі катери українських Військово-морських сил "Бердянськ" і "Нікополь", а також буксир "Яни Капу", які поверталися до Одеси після спроби пройти через Керченську протоку в Азовське море. Російські силовики затримали 24 українських моряків, пізніше їх заарештували у кримських "судах" і перевезли в Москву.
Усім українцям висунули обвинувачення в незаконному перетині кордону РФ. Україна вважає моряків військовополоненими й вимагає відпустити їх. В управлінні верховного комісара ООН із прав людини заявили, що українські моряки, як військовополонені, мають перебувати під захистом Женевської конвенції.
Україна звернулася в Міжнародний трибунал із морського права, вимагаючи як тимчасовий захід зобов'язати РФ негайно звільнити моряків і кораблі. Російська сторона відмовилася від участі у слуханнях.
25 травня 2019 року трибунал у Гамбурзі зобов'язав Росію негайно звільнити три затримані українські кораблі, а також 24 затриманих моряків і дозволити їм повернутися в Україну. Рішення ухвалили 19 голосами, проти виступив тільки суддя від РФ Роман Колодкін.
Строк виконання рішення закінчився 25 червня. Цього дня, як повідомили у МЗС України, від російського зовнішньополітичного відомства надійшла нота, якою Україні пропонували надати письмові гарантії продовження кримінального переслідування українських моряків відповідно до російського законодавства. У ноті у відповідь українське МЗС назвало позицію Москви неприйнятною.
17 липня Лефортовський суд Москви продовжив на три місяці арешт 24 військовополоненим українським морякам. У МЗС України заявили, що це рішення загострює спір між Україною та РФ.