Полозов: Плани російської влади розділити і дезорієнтувати захоплених у полон моряків провалилися
Якби захоплені в полон у РФ українські моряки визнали провину у кримінальному злочині, як їм радили російські слідчі, політичні переговори про їхнє звільнення та апеляція до Женевської конвенції про поводження з військовополоненими втратили б сенс, заявив адвокат Микола Полозов.
Команда адвокатів захоплених у полон російськими силовиками в районі Керченської протоки українських моряків вирішила первинне завдання, заявив у коментарі агентству "Укрінформ" адвокат Микола Полозов.
"Те, що всі захоплені Росією українські моряки назвали себе військовополоненими, показує: плани російської влади розділити, дезорієнтувати захоплених у полон моряків провалилися. Таким чином, первинне завдання команди адвокатів на даний момент вирішене. І це допоможе в подальшій боротьбі за їхнє звільнення", – зазначив Полозов.
Він нагадав, що відразу ж після захоплення моряків влада РФ доклала зусиль, щоб розділити їх, не дати доступу незалежним адвокатам, "підсунути" своїх адвокатів, які давали б сумнівні поради. Полозов вважає, що метою РФ було домогтися, щоб українські моряки визнали провину в кримінальному злочині. У такий спосіб політичні переговори про їхнє звільнення й апеляція до Женевської конвенції про поводження з військовополоненими втратили б сенс.
Адвокат підкреслив, що за короткий строк удалося сформувати єдину команду захисників, які за два з половиною тижні зуміли увійти у справу в межах єдиної стратегії. Крім того, "оперативно спрацювала, мобілізувалася" українська влада.
Те, що всі українські моряки назвали себе військовополоненими, веде до того, що цю справу тепер слід розглядати згідно з нормами міжнародного права, зазначив Полозов. А це зі свого боку "позбавляє люфту" деяких європейських політиків, які будуть змушені визнати, що в районі Керченської протоки саме Росія порушила норми міжнародного права, вперше за роки гібридної війни відкрито обстрілявши українських військових і захопивши в полон українських військовослужбовців.
"У цих умовах простіше буде консолідувати позицію міжнародного співтовариства. І тут так само, як і в попередніх політично мотивованих справах, діє закономірність: чим більш скоординованим і сильнішим буде тиск на Кремль, тим більше шансів на звільнення українських моряків", – переконаний адвокат.
25 листопада РФ обстріляла і захопила в Чорному морі катери українських ВМС "Бердянськ" і "Нікополь", а також буксир "Яни Капу", які поверталися до Одеси після спроби пройти через Керченську протоку в Азовське море.
Російські силовики затримали 24 українських моряків, пізніше їх заарештували в кримських "судах" і перевезли до Москви. Трьох поранених українців помістили в лікарню слідчого ізолятора "Матросская тишина", інших доправили в СІЗО "Лефортово".
Усім морякам висунули обвинувачення за ч. 3 ст. 322 (незаконне перетинання кордону) Кримінального кодексу Росії.
США засудили дії Росії, назвавши їх проявом агресії, Євросоюз висловив занепокоєність застосуванням сили з боку РФ. Заяви з вимогою звільнити українських моряків опублікували також НАТО та ОБСЄ.
Уповноважений Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова повідомляла, що затримані РФ українські моряки мають статус військовополонених, який передбачає особливу модель звільнення.
За словами президента РФ Володимира Путіна, про звільнення моряків можна буде говорити після закінчення кримінального провадження.
27 грудня Полозов повідомив, що всі захоплені РФ українські моряки оголосили себе військовополоненими.