Сокуров: За вбивство у РФ дають 7–8 років, а за політичний опір у Криму – 20 років арктичних таборів
На думку російського режисера Олександра Сокурова, влада РФ шукає зручний політичний привід, щоб звільнити українського режисера Олега Сенцова.
Кінорежисер Олександр Сокуров, який запитав президента РФ Володимира Путіна у 2016 році про долю українського режисера Олега Сенцова, заявив, що ситуація не змінилася, але він сподівається на краще. Про це Сокуров повідомив в інтерв'ю "Фонтанке".
"Я сподіваюся, що нескінченно довго тривати це не може. Як я розумію, шукають якийсь політичний момент, щоб його звільнити. Поки такого моменту, щоб вигідно розв'язати цей вузол, немає. Я думаю, усі чудово розуміють політичну заангажованість цього процесу, цього покарання", – підкреслив він.
На думку режисера, у звільненні Сенцова зацікавлена передусім російська влада.
"Треба усвідомити абсурдність цієї ситуації. Вона лежить важким тягарем і посилює нерозуміння нашої поведінки у світі. За вбивство у країні дають 7–8 років, а за політичний опір у Криму – 20 років арктичних таборів. Я навіть не можу ні з чим це порівняти. Це абсурдно й соромно. Я про це казав президенту країни. Із його інтонації я зрозумів, що він знає, що це абсурд. Мені дуже соромно за це", – заявив Сокуров.
Сокуров, який здобув премію імені Ельдара Рязанова "Честь і гідність", на церемонії вручення нагороди виголосив промову, у якій нагадав про засудженого у РФ до 20 років за тероризм українського режисера Сенцова і про обіцянку Путіна втрутитися в цю проблему.
Спікер президента РФ Дмитро Пєсков заявив, що Путін уже відповів Сокурову щодо цього у грудні 2016 року, розповівши, що в ситуації із Сенцовим рішення може ухвалювати тільки суд.
У травні 2014 року в Сімферополі заарештували чотирьох місцевих проукраїнських активістів: Геннадія Афанасьєва, Олексія Чирнія, Олександра Кольченка й кінорежисера Олега Сенцова. У серпні 2015 року російський суд визнав їх винними в підготовці терактів у Криму та підпалі офісів двох партій у Сімферополі.
Афанасьєв і Чирній погодилися співпрацювати зі слідством і дістали по сім років в'язниці. Сенцова було засуджено до 20 років позбавлення волі, Кольченка – до 10 років.
21 жовтня 2016 року стало відомо, що Росія відмовилася передавати Україні Сенцова в межах Конвенції про передання засуджених осіб 1983 року, посилаючись на те, що в нього російське громадянство. Водночас у березні 2016 року в доповіді російського омбудсмена йшлося, що правову невизначеність щодо громадянської належності Сенцова і Кольченка "було усунено й визнано їхнє українське громадянство".
Адвокат Сенцова Дмитро Дінзе заявив, що юридично у Сенцова немає російського громадянства, тому що всіх жителів Криму автоматично визнали громадянами РФ, а це суперечить Конвенції з прав людини і російським законам.