Третій комітет Генеральної Асамблеї ООН ухвалив резолюцію щодо Криму
Резолюцію щодо ситуації з дотриманням прав людини у Криму підтримали делегації 67 країн, які входять у Третій комітет Генеральної Асамблеї ООН. Проти були 23 держави.
14 листопада Третій комітет Генеральної Асамблеї ООН ухвалив резолюцію щодо ситуації з дотриманням прав людини в анексованому Росією Криму та Севастополі. Про це повідомило постійне представництво України при ООН у Twitter.
Співавторами резолюції стали 38 держав. Документ підтримали делегати від 67 країн. Проти виступили 23, зокрема Росія, Індія, Білорусь, Венесуела, Сербія, М'янма, Північна Корея, Вірменія, Філіппіни, Судан, Зімбабве.
Одним із головних положень резолюції є вимога до Росії припинити політику зміни демографічної ситуації на півострові, "насамперед шляхом переселення туди свого населення, а також примусового виселення", ідеться в релізі.
Згідно з повідомленням, резолюція вимагає "негайно звільнити всіх незаконно затриманих громадян України та забезпечити їхнє безпечне повернення на батьківщину".
У резолюції викладено засудження масових затримань активістів і правозахисників, яких обвинуватили в "підтримці тероризму", зокрема представників "Кримської солідарності". Документ також містить заклик до Росії припинити переслідування та звільнити осіб, затриманих за висловлення думок.
Резолюція засуджує "тривалу практику призову чоловіків у збройні сили РФ і кримінального переслідування тих, хто відмовляється від служби в лавах держави-окупанта". Також вона закликає міжнародну спільноту продовжити викриття порушень Москвою прав людини і застерігає, що здобуття території або іншої переваги внаслідок агресії не може і не буде вважатися законною дією.
Документ набуде чинності після того, як його затвердить Генасамблея ООН у грудні.
Спікер постійного представництва України при ООН Олег Ніколенко розповідав, що проєкт резолюції розробила українська делегація. Він ґрунтується на трьох резолюціях щодо ситуації в анексованому Криму, ухвалених у 2016–2018 роках. З урахуванням того, що ситуація із захистом прав людини на півострові погіршується, до документа внесли нові позиції, повідомив він.
Росія анексувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна та більшість країн світу. Наразі між материковою Україною і Кримом діє контрольно-пропускний режим, а Київ де-факто не контролює півострова.