У Криму води в 15 разів більше, ніж потрібно людям, але окупанти не хочуть витрачати гроші на її збір – Сенченко
Дощ і сніг дають Криму в середньому 0,9–1,0 млрд м³ на рік, а за допомогою свердловин можна добути ще 0,5 млрд м³, зазначив екснардеп і ексвіцепрем`єр АРК Андрій Сенченко. Він вважає, що для корінних жителів окупованого півострова води вистачило б.
Води в окупованому Криму в 15 разів більше, ніж необхідно його корінним жителям. Про це колишній народний депутат України, колишній віцепрем`єр-міністр Автономної Республіки Крим Андрій Сенченко повідомив "Обозревателю" в коментарі, який опублікували 6 травня.
За його даними, дощ і сніг дають півострову в середньому 0,9–1,0 млрд м&³3; на рік, а за допомогою свердловин можна добути ще 0,5 млрд м&³3;. Разом – 1,5 млрд м&³3;.
"Я не беру до уваги російських військових і колонізаторів із російської глибинки, які туди наприїздили, і тих, ким півострів наразі заселили. Я кажу про українських громадян, які там живуть. Їх 2 млн. Є офіційна норма фізіологічного споживання води на людину. Наприклад, для Краснодарського краю РФ це 48 м&³3; на рік. Цього вистачає на приготування їжі, прийняття ванни, умивання, для санвузла, прибирання. Округлюємо, нехай буде 50 кубів", – пояснив Сенченко.
За його словами, "щоб зібрати воду, окупантам необхідно вкладати гроші – будувати водопроводи, очисні споруди".
"Вони цього робити не хочуть. Вони економлять на мешканцях Криму, їм краще витрачати гроші на війну", – заявив Сенченко.
Він вважає, що, якщо Україна погодиться подавати воду в окупований Крим, Росія залишиться на півострові надовго, а "заощаджені кошти вони знову витрачатимуть на війну з Україною".
Україна забезпечувала через Північно-Кримський канал до 85% потреб Криму у прісній воді. Після анексії Криму РФ навесні 2014 року Київ припинив подавати воду на півострів. У квітні 2017 року кримська влада запевняла, що їй вдалося повністю подолати цю проблему, але, як повідомляли експерти виданню "Крим.Реалії", ця інформація не відповідає дійсності. За даними ЗМІ, у Криму поки не знайшли альтернативи постачанню дніпровської води, крім масштабного викачування підземних вод.
У серпні 2018 року після викидів в атмосферу біля заводу "Кримський титан" окупаційна влада зв'язалася з керівництвом Херсонської області і просила воду нібито для покриття кислотонакопичувача заводу. Українська влада перевірила версію про кислотонакопичувач і з'ясувала, що він не є джерелом викидів. Води Криму не дали.
У червні 2019 року експостпред президента України в АРК Борис Бабін заявив, що окупанти пропонували хабарі за відновлення водопостачання у Крим.
У вересні начальник управління Північно-Кримського каналу Сергій Шевченко говорив, що подавати воду з материкової України у Крим технічно неможливо.
5 березня 2020 року в ефірі програми "Право на владу" на "1+1" прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що неподання води у Крим призведе до гуманітарної катастрофи. Після критики в соцмережах прем'єр сказав, що Київ зможе подавати воду у Криму лише після його повернення під контроль України.
6 березня під час години запитань до уряду Шмигаль зазначив, що Україна не постачатиме води для промислових і військових об'єктів анексованого Криму.