У МЗС РФ заявили, що на процедурних слуханнях у Гаазі у справі про захоплення українських моряків не досягли домовленостей з Україною
21 листопада в Міжнародному арбітражному суді в Гаазі почалися процедурні слухання за позовом України проти РФ щодо захоплення трьох українських військово-морських суден і 24 членів їхніх екіпажів у листопаді 2018 року. У міністерстві закордонних справ РФ заявили, що засідання мало технічний характер і обмежилося погодженням процесуальних документів.
У міністерстві закордонних справ РФ заявили, що під час процедурних слухань у Міжнародному суді в Гаазі у справі про захоплення Росією кораблів і моряків з України сторонам так і не вдалося врегулювати жодної з наявних розбіжностей.
21 листопада в Міжнародному арбітражному суді в Гаазі почалися процедурні слухання за позовом України проти РФ щодо захоплення трьох українських військово-морських суден і 24 членів їхніх екіпажів у листопаді 2018 року.
22 листопада заступниця глави Міністерства закордонних справ України Олена Зеркаль повідомила, що Україні надійшов перший процедурний наказ суду в Гаазі у справі про захоплення моряків. У назві спору, який розглядає суд, зафіксовано порушення Москвою норм міжнародного права, зокрема щодо українських військових моряків.
У МЗС РФ зазначили, що засідання мало технічний характер і обмежилося погодженням процесуальних документів.
"Незважаючи на раніше вжиті сторонами спроби досягти домовленості щодо спірних питань, між ними залишаються принципові розбіжності, які було винесено на засідання. Під час нього, однак, сторонам так і не вдалося врегулювати жодного з них. У підсумку арбітражу необхідно самому визначитися із "завислими" питаннями, включно з необхідністю поділу процесу на два етапи – "юрисдикційний" (встановлення наявності/відсутності в арбітражу компетенції розглядати цю справу) і "субстантивний" (розгляд справи по суті), на чому твердо й послідовно наполягає російська сторона", – ідеться в повідомленні.
У відомстві зазначили, що арбітражу також потрібно буде самостійно визначити графік подання процесуальних документів та ступінь відкритості майбутнього розгляду для громадськості.
"Ухвалення арбітражем процесуальних документів очікують найближчим часом. Після цього розгляд між Україною та Росією у зв'язку з "керченським інцидентом" увійде у практичну фазу", – додали у МЗС.
25 листопада 2018 року РФ обстріляла й захопила в Чорному морі катери "Бердянськ" і "Нікополь", а також буксир "Яни Капу", які поверталися до Одеси після спроби пройти через Керченську протоку в Азовське море. Російські силовики затримали 24 українських моряків, пізніше їх заарештували у кримських "судах" і перевезли в Москву. Усім українцям висунули обвинувачення в незаконному перетині кордону РФ.
У квітні 2019 року Україна звернулася в Міжнародний трибунал із морського права, вимагаючи як тимчасові заходи зобов'язати РФ негайно звільнити моряків і кораблі. Російська сторона відмовилася від участі у слуханнях.
25 травня трибунал у Гамбурзі зобов'язав Росію негайно звільнити три затримані українські кораблі, а також 24 затриманих моряків і дозволити їм повернутися в Україну. Строк виконання рішення закінчився 25 червня.
7 вересня між Україною і РФ відбувся обмін утримуваними особами у форматі "35 на 35". Серед тих, хто повернувся на батьківщину, – захоплені Росією після інциденту біля Керченської протоки 24 українські моряки. Адвокат Микола Полозов повідомляв, що моряків відпустили на поруки української омбудсменки Людмили Денісової.
За даними заступниці міністра закордонних справ України Олени Зеркаль, Київ мінімум сім разів звертався до російської влади з вимогою повернути кораблі.
У Раді Федерації РФ стверджували, що Київ має публічно назвати провокацією дії моряків, щоб Москва повернула захоплені кораблі.
18 листопада пресслужба Військово-морських сил Збройних сил України повідомила, що кораблі попрямували в бік України. Командувач ВМС Ігор Воронченко заявив, що кораблі буксирують, оскільки "росіяни їх угробили".
20 листопада кораблі прибули в Очаків. Президент України Володимир Зеленський повідомив, що Росія повернула кораблі без будь-яких умов. За словами глави держави, катери відремонтують протягом трьох місяців.