Україна наполягає на негайному допуску лікарів Червоного Хреста до поранених моряків – Ірина Геращенко
За словами першого віце-спікера Верховної Ради, представника України в гуманітарній підгрупі тристоронньої контактної групи з урегулювання ситуації на Донбасі Ірини Геращенко, Росія має допустити уповноваженого Верховної Ради з прав людини Людмилу Денісову та міжнародних лікарів, зокрема представників Міжнародного комітету Червоного Хреста, до поранених українських моряків у московських СІЗО.
Україна наполягає на негайному допуску представників Міжнародного комітету Червоного Хреста до поранених українських моряків, яких утримують у слідчому ізоляторі "Матросская тишина" в Москві. Про це сьогодні заявила агентству "Укрінформ" перший віце-спікер Верховної Ради, представник України в гуманітарній підгрупі тристоронньої контактної групи з урегулювання ситуації на Донбасі Ірина Геращенко в межах Другого українського жіночого конгресу в Києві.
"Нас дуже турбує стан здоров'я наших моряків... Ми наполягаємо на негайному доступі [уповноваженого Верховної Ради з прав людини Людмили Денісової], особливо до поранених, серед яких один – у тяжкому стані, і наполягаємо на доступі міжнародних лікарів, зокрема представників Міжнародного комітету Червоного Хреста", – повідомила Геращенко.
Вона зазначила, що довіри до слів уповноваженого РФ із прав людини Тетяни Москалькової "дуже мало".
Геращенко додала, що захоплені моряки є військовополоненими, тому про жодний обмін мови бути не може – їх мають негайно звільнити.
25 листопада РФ обстріляла і захопила в Чорному морі катери українських ВМС "Бердянськ" і "Нікополь", а також буксир "Яни Капу", які збиралися пройти через Керченську протоку в Азовське море.
Російські силовики затримали 24 українських моряків, пізніше їх заарештували у кримських "судах" і перевезли в Москву. Трьох поранених українців – Андрія Артеменка, Василя Сороку та Андрія Ейдера – помістили в лікарню слідчого ізолятора "Матросская тишина", інших доправили в СІЗО "Лефортово".
Адвокат Микола Полозов повідомив, що всім морякам висунули обвинувачення за ч. 3 ст. 322 (незаконне перетинання кордону) Кримінального кодексу Росії.
4 грудня Денісова одержала від Москалькової інформацію, що двоє поранених українських моряків уже виходять на прогулянки, третьому – надали милиці. За її словами, у двох легкі ураження рук, у третього – поранення обох ніг.
6 грудня радник командувача Військово-морських сил України, волонтер Вікторія Христенко повідомила, що в одного українського моряка тяжке поранення ніг, в іншого – травматична ампутація пальців кисті.
За словами українського консула в Москві Альберта Чернякова, який 7 грудня відвідав українців у "Матросской тишине", у них осколкові поранення, ні в кого ампутацій немає – кістки та суглоби цілі.
Москалькова повідомила, що 6 грудня зустрілася з пораненими українцями в СІЗО. За її словами, медики оцінили одержані ними травми як поранення легкого ступеня тяжкості. Утримують моряків у медичній частині, "у просторих, чистих камерах із великими вікнами", їх "посилено" годують, додала російський омбудсмен.
Сьогодні представник департаменту консульської служби Міністерства закордонних справ України Василь Кирилич заявив, що українські консули у РФ відвідали сімох захоплених у полон українських моряків: трьох – у "Матросской тишине" і чотирьох – у "Лефортово".
Графік відвідувань Черняковим решти моряків у СІЗО вже складено: 10 грудня він зустрінеться з шістьма українцями, наступного дня – ще з шістьма, а 12 грудня – із п'ятьма.