Військові бази РФ в окупованому Криму відчувають нестачу води – Ташева
Росія може вдатися до гібридної агресії для вирішення проблеми водопостачання Криму, вважає заступник голови представництва президента в АР Крим Таміла Ташева.
Російські військові бази і сільгосппідприємства в окупованому Криму відчувають гостру нестачу у водопостачанні. Про це повідомила заступниця голови представництва президента в АР Крим Таміла Ташева в коментарі "РБК-Україна".
За словами Ташевої, наразі вода на півострові без обмежень доступна лише для побутових потреб. Водночас Росії необхідно забезпечувати військові бази водою у повному обсязі, через що РФ може вдатися до воєнного сценарію.
"Що стосується того, чи може РФ використовувати військовий сценарій, щоб отримати доступ до ресурсу, то так, є така ймовірність, але все ж треба говорити про те, що потуг саме на півдні, конкретно для проходу з Криму, у них не вистачає. Їм треба буде відкривати другий фланг і робити прорив", – уточнила чиновниця.
Вона сподівається, що РФ не зважиться на проведення такої операції, адже тоді російським військам треба буде захопити приблизно 100 км Херсонської області.
Представництво президента вважає ймовірнішою "гібридну" агресію Росії для вирішення проблеми водопостачання Криму. Ідеться про диверсії на українських об'єктах інфраструктури і використання агентів впливу РФ у місцевій політиці. Вони, на думку Ташевої, всіляко просуватимуть питання постачання води у Крим для запобігання нібито "гуманітарній катастрофі".
"На рівні прийняття державних рішень питання подачі води у Крим через Північно-Кримський канал взагалі не піднімається. Це остаточна позиція не просто нашого представництва, а позиція всіх органів влади, включаючи президента [України Володимира Зеленського]", – заявила Ташева.
Україна забезпечувала через Північно-Кримський канал до 85% потреб Криму у прісній воді. Після анексії Криму РФ навесні 2014 року Київ припинив постачання води на півострів. У квітні 2017 року кримська влада запевняла, що їм удалося повністю подолати цю проблему, але, як повідомляли експерти виданню "Крим.Реалії", ця інформація не відповідає дійсності. За даними ЗМІ, у Криму поки не знайшли альтернативи постачанню дніпровської води, крім масштабного викачування підземних вод.
У серпні 2018 року після викидів у атмосферу в районі заводу "Кримський титан" окупаційна влада зв'язалася з керівництвом Херсонської області та просила воду нібито для покриття кислотонакопичувача заводу. Українська влада перевірила версію про кислотонакопичувач і з'ясувала, що він не є джерелом викидів. Води Криму не дали.
У червні 2019 року колишній постпред президента України в АРК Борис Бабін заявив, що окупанти пропонували хабарі за відновлення водопостачання у Крим.
У вересні начальник управління Північно-Кримського каналу Сергій Шевченко говорив, що подавати воду з материкової України у Крим технічно неможливо.
Голова бюджетного комітету Верховної Ради, нардеп від "Слуги народу" Юрій Арістов повідомив журналістам програми "Схеми" ("Радіо Свобода"), що вийшла в ефір 30 січня 2020 року, що українська влада розглядала ідею продавати воду у Крим. Представник президента України у Криму Антон Кориневич у відповідь заявив, що Україна не має наміру відновлювати постачання води у Крим до деокупації півострова.
У червні прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що питання відновлення водопостачання з материкової України на територію тимчасово окупованого Криму на порядку денному поки не стоїть.