Засуджений у РФ на 15 років Зейтуллаєв оголосив голодування: Ми мусульмани, кримські татари, але не терористи!
Житель анексованого Криму Руслан Зейтуллаєв, якого Верховний суд Росії засудив у справі "Хізб ут-Тахрір", заявив, що в ув'язненні не стане терористом, а вийшовши на свободу, продовжить правозахисну діяльність.
Фігурант севастопольської справи про "Хізб ут-Тахрір", житель анексованого Криму Руслан Зейтуллаєв, якому 27 липня Верховний суд Росії збільшив строк ув'язнення до 15 років, перед вироком зачитав своє останнє слово, повідомляє "Крим.Реалії".
Він спростував висунуті проти нього обвинувачення і звернувся до кримських татар.
"Не звертайте уваги на сьогоднішню реальність: обшуки, затримання, тюремні терміни і заборони. Навіть якщо вони посадять весь народ, весь світ побачить цю несправедливість, а наш народ стане прикладом для наслідування і в підсумку виявиться сильнішим", – заявив Зейтуллаєв.
За його словами, "всьому є кінець, і цій несправедливості прийде кінець".
"Мене судять за тероризм у справі, де немає ні слова про вибухові речовини, теракти, де є тільки розмови. Обвинуваченню все одно, що це абсурд. Головне – красиво зачитати текст, заготовлений заздалегідь. Раз вже ми так багато говоримо про тероризм, я хочу сказати голосно: "Ні тероризму!". Зупиніть це свавілля. Ми мусульмани – так, кримські татари – так, але не терористи! А ваші дії спрямовані на придушення інакомислення. Ну скажіть про це чесно, не лукавте!" – звернувся він до російської влади.
Зейтуллаєв стверджує, що його вивезли з півострова проти його волі і до арешту він займався правозахисною діяльністю.
"Як тільки я потрапив у юридичне поле Росії, переодягнутий у ФСБ СБУшник захотів зробити з мене терориста. Мені вже не важливе ваше рішення, але скільки б я тут не просидів, я не стану терористом. Я вийду і буду правозахисником", – підкреслив він.
На знак протесту Зейтуллаєв утретє з початку квітня оголосив безстрокове голодування. Він вимагає зустрічі з українським консулом та уповноваженою з прав людини Валерією Лутковською. Також він просить допустити в СІЗО Ростова російських правозахисників, представника Генконсульства України та журналістів.
Також подано клопотання – повернути Зейтуллаєва, як громадянина України, в Україну, і припинити переслідування кримських татар за національними та релігійними причинами.
У січні 2015 року за справою про організацію "Хізб ут-Тахрір" у Криму були заарештовані Руслан Зейтуллаєв, Нурі Примов, Рустем Ваїтов, у квітні – Ферат Сайфуллаєв, у лютому 2016 року – Емір-Усеін Куку, Енвер Бекіров, Муслім Алієв і Вадим Сірук, у травні – Зеврі Абсеїтов, Ремзі Меметов, Рустем Абільтаров і Енвер Мамутов.
29 грудня 2016 року в Москві відбулося судове засідання щодо розгляду апеляційних скарг у справі "Хізб ут-Тахрір". Верховний суд Росії скасував вирок стосовно Зейтуллаєва, якого суд першої інстанції засудив до семи років ув'язнення. Вироки щодо Примова, Ваїтова і Сайфуллаєва залишилися без змін – п'ять років позбавлення волі. Справу Зейтуллаєва було надіслано на новий розгляд у Північно-Кавказький окружний військовий суд Ростова.
26 квітня російський суд засудив його до 12 років суворого режиму. У травні прокуратура подала апеляцію у Верховний суд РФ, вимагаючи призначити йому 17 років колонії суворого режиму.
"Хізб ут-Тахрір" – міжнародна ісламська політична організація, яка закликає до об'єднання всіх мусульманських країн у халіфат, але відкидає терористичні методи боротьби. Росія визнала організацію терористичною у 2003 році, діяльність "Хізб ут-Тахрір" на території країни заборонена. В Україні організація дозволена.