Зеленський: Кримські татари та українці повернуться до рідних домівок, зберуться за одним столом, щоб разом промовити: "За вашу і нашу свободу!"
Президент України Володимир Зеленський звернувся до українців у День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу.
Президент України Володимир Зеленський сьогодні, у річницю депортації кримських татар, висловив надію, що анексований Крим повернеться в Україну. Про це він написав на своїй сторінці у Facebook.
"4-та ранку... Стук у двері... 15 хвилин на збори..." Із таких слів починаються спогади всіх, хто пережив події 18 травня 1944 року, коли в домівку кожної кримськотатарської сім'ї постукала біда. 76 років тому почалася примусова депортація корінного народу із Кримського півострова. Сьогодні, у День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу, ми згадуємо про страшний злочин, наслідком якого стали тисячі людських життів і скалічених доль. Людей саджали у вагони і відправляли за тисячі кілометрів від рідної землі. Багато кримських татар повернулися з війни з медалями за взяття Берліна. І побачили порожні домівки. Багатьом навіть не сказали, куди відправили їхні родини та де їх шукати", – зауважив Зеленський.
Він нагадав, що за 40 років вони здобули можливість повернутися додому, однак 2014 року внаслідок анексії Криму багато українці та кримські татари знову були змушені покинути свою землю.
"А ті, хто залишився, страждають від ув'язнень, обшуків та утисків. Ми віримо, що обов'язково настане день, коли Крим повернеться до України. Кримські татари та українці повернуться до рідних домівок, зберуться за одним столом, щоб разом промовити: Bizim ve siziñ azatlığıñız içün! За вашу і нашу свободу!" – підкреслив президент.
Він додав, що дата 18 травня 1944 року нагадує про те, що "можна злочинно відібрати в народу його землю, та неможливо відібрати в народу його дух і волю".
11 травня 1944 року глава СРСР Йосип Сталін підписав постанову про виселення всіх татар із території Криму. Обґрунтування депортації було підготовлено в окремій доповідній записці наркома внутрішніх справ СРСР Лаврентію Берії. Більшу частину кримських татар виселили до Узбекистану. Повертатися у Крим вони почали після 1990 року.
У листопаді 2015 року Верховна Рада України визнала депортацію кримських татар геноцидом і встановила 18 травня Днем пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу. 2017 року Всесвітній конгрес кримських татар надіслав звернення до урядів різних країн із закликом визнати депортацію геноцидом.
Росія анексувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна та більшість країн світу. Наразі між материковою Україною і Кримом діє контрольно-пропускний режим, а Київ де-факто не контролює півострова.