Журналіст: Поклонська зізналася, що її призначення "прокуроркою" Криму було визначено спецслужбістами ГРУ. А ви кажете – її інтерв'ю Гордону безглузде
Співробітника російських спецслужб Олега Белавенцева 2014 року скерували у Крим із метою розставити кадри майбутньої окупаційної адміністрації; колишня "прокурорка" Наталія Поклонська прямим текстом підтвердила це в інтерв'ю засновнику видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону, зазначив журналіст Ігор Соловей.
Найважливіший епізод інтерв'ю депутатки Державної думи Росії, колишньої "прокурорки" анексованого Криму Наталії Поклонської засновнику видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону залишився без уваги інформпростору; водночас саме його, імовірно, долучать до кримінального провадження стосовно Поклонської. Таку думку висловив у Telegram український журналіст Ігор Соловей.
"Поклонська зізналася в інтерв'ю в тому, що її призначення "генпрокуроркою" Криму було визначено спецслужбістами із ГРУ Генштабу РФ", – написав він.
Ідеться про такий фрагмент: "У [майбутнього глави окупаційної адміністрації Сергія] Аксьонова на той момент у кабінеті був Олег Євгенович Белавенцев (я його раніше не знала, мені Аксьонов його відрекомендував). Він читав якісь папери і до нашої розмови не долучався. Але коли я сказала, що "ви не уявляєте, що коїться в Києві", то Олег Євгенович, спустивши окуляри, сказав: "Чому ж не уявляємо, дуже навіть уявляємо". Я у відповідь кажу: "Ні, реально не уявляєте", – і стала йти. Олег Євгенович і каже: "Серього, а вона буде першою!"
Ця розмова відбулася після звільнення Поклонської з органів української прокуратури, у розпал спецоперації Кремля щодо відторгнення Криму; вона свідчить про активну участь спецслужб РФ у розстановці кадрів на півострові, стверджує Соловей.
Кар'єра Белавенцева однозначно свідчить про його належність до військової розвідки РФ; 21 березня 2014 року президент Росії Володимир Путін призначив його повноважним представником в окупованому Криму (цю посаду Белавенцев обіаймав до 2016 року).
Лідер кримських комуністів Леонід Грач розповідав виданню "ГОРДОН", що 26 лютого 2014 року саме Белавенцев пропонував йому посаду прем'єр-міністра Криму.
"Ось так Поклонська і провела паралелі між її призначенням та військовою спецоперацією РФ. А ви кажете – інтерв'ю Поклонської Гордону безглузде", – підсумував Соловей.
Росія анексувала Крим і Севастополь після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна та більшість країн світу.
18 березня 2019 року Святошинський районний суд Києва заочно засудив Белавенцева до 13 років позбавлення волі за замах на територіальну цілісність і недоторканність України, підбурювання до державної зради та ведення агресивної війни.
Поклонська була співробітницею української прокуратури. У травні 2014 року, невдовзі після окупації Кримського півострова Росією, її призначили "прокуроркою" Криму. Генпрокуратура України 2014 року відкрила проти Поклонської кримінальне провадження за підозрою в державній зраді, у квітні 2016-го – за підозрою у причетності до заборони діяльності Меджлісу кримськотатарського народу.
11 травня на YouTube-каналі Гордона вийшло інтерв'ю з Поклонською. Під час інтерв'ю вона, зокрема, говорила про анексію Криму і про те, чи вербувала її ФСБ РФ. Гордон серед іншого запитав у Поклонської, чи вважає вона себе зрадницею і чи почувається використаною.
Деякі журналісти й політики розкритикували інтерв'ю. Вони заявили, що в такий спосіб Гордон легітимізує колишню "прокурорку" в українському інформаційному просторі. Але в комісії із журналістської етики запевнили, що програма з Поклонською не порушує українського законодавства і її можна використати проти неї під час розслідування окупації Криму. У прокуратурі Автономної Республіки Крим розповіли, що інтерв'ю долучать до матеріалів кримінального провадження.