Зеленський: Нормандський формат – це можливість повернути питання Криму. Просто до обговорення
За словами українського президента Володимира Зеленського, питання Криму не стоїть на порядку денному в Мінську, цей "трек" існує тільки в санкційному форматі з боку західних партнерів України.
Зустріч у нормандському форматі – це можливість повернути питання Криму на обговорення, заявив президент України Володимир Зеленський на пресмарафоні 10 жовтня, передає кореспондент "ГОРДОН".
"Щодо Криму, ви знаєте прекрасно. На жаль, на жаль... І ми неодноразово зустрічалися з фахівцями, і з людьми, які були в мінському процесі, і від самого початку, і нині, і з нашим Міністерством закордонних справ... І я постійно піднімав питання: чому в Мінську не обговорюється Крим? Не обговорюється. Чому в нормандському форматі не обговорюється? Для мене нормандський формат – це ще й можливість повернути питання Криму. Просто повернути його хоча б до обговорення. Тому що зараз не існує будь-якого треку, де б обговорювалося це питання. Крім наших західних партнерів... Питання Криму там є в санкційному форматі. Поки що тільки так", – сказав президент України.
У 2014 році, одразу після анексії Криму, на сході України Росія розпочала збройну агресію. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку та російською армією й підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти і докази.
Переговори щодо врегулювання конфлікту на Донбасі ведуть у тристоронній контактній групі в Мінську (Україна, Росія, ОБСЄ), а також у нормандському форматі – за участю представників України, Франції, Німеччини та Росії. Глави держав нормандського формату зустрічалися востаннє 19 жовтня 2016 року в Берліні.
6 жовтня 2019 року помічник президента РФ Володимира Путіна Юрій Ушаков після узгодження тристоронньою контактною групою з урегулювання конфлікту на Донбасі "формули Штайнмаєра" заявив, що шанси на проведення зустрічі лідерів країн "Нормандської четвірки" ростуть.
Зеленський розповідав, що положення "формули Штайнмаєра" полягають у тому, що закон про особливий статус окремих районів Донецької та Луганської областей почне діяти за умови проведення в цих районах місцевих виборів згідно із законодавством України і після публікації звіту ОБСЄ щодо виборів відповідно до стандартів організації.
"Ніяких виборів під дулом кулеметів не буде і не може бути", – підкреслював Зеленський. Він зазначав, що усунуто останню перешкоду на шляху проведення саміту "Нормандської четвірки".
7 жовтня міністр закордонних справ України Вадим Пристайко заявив, що РФ не зацікавлена в зустрічі лідерів нормандського формату і шукає підстави, щоб не проводити її.
Дати зустрічі поки не визначено. 10 жовтня Зеленський повідомив, що говорив із канцлеркою Німеччини Ангелою Меркель і та запевнила його, що незабаром обговорить дату нормандського саміту із французькою стороною.