"44 країни й організації". Кулеба оголосив список учасників саміту Кримської платформи
"За чотири дні на наших очах, без перебільшення, буде творитися історія. Ми офіційно запустимо перший міжнародний формат щодо Криму – Кримську платформу", – сказав він.
Кулеба заявив, що оголошує повний список учасників саміту, хоча протягом наступних кількох днів можуть бути "точкові зміни".
"23 серпня засновниками Кримської платформи стануть 44 держави і міжнародні організації", – заявив він.
За словами Кулеби, на рівні президентів буде представлено Латвію, Литву, Естонію, Польщу, Словаччину, Угорщину, Молдову, Словенію і Фінляндію. Також буде президент Євроради Шарль Мішель.
Також саміт відвідають прем'єр-міністри Румунії, Грузії, Хорватії та Швеції, глави парламентів Швейцарії та Чеської Республіки. 14 країн буде представлено на рівні глав МЗС: Туреччина, Франція, Німеччина, Іспанія, Італія, Бельгія, Австрія, Нідерланди, Люксембург, Ірландія, Данія, Болгарія, Чорногорія та Північна Македонія.
На саміті також будуть міністри оборони Великобританії та Португалії.
"США будуть представлені особистим посланцем президента і членом уряду – міністром транспорту. Норвегію представлятиме державний секретар міністерства закордонних справ", – додав глава МЗС.
Також на саміті будуть представлені три міжнародні організації і Єврокомісія.
"Єврокомісію представлятиме віцепрезидент Валдіс Домбровскіс, НАТО представлятиме заступник генсека, Раду Європи – генеральний секретар, ГУАМ також буде представлений на рівні генерального секретаря", – розповів міністр.
Ще сім країн будуть представлені на рівні послів – Нова Зеландія, Мальта, Японія, Австралія, Кіпр, Канада та Греція.
"Хочу наголосити, що незалежно від рівня представленості, ці країни стають засновниками Кримської платформи як держави", – сказав він.
Контекст:
Росія анексувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна та більшість країн світу.
Кримська платформа – новий консультативний і координаційний формат, ініційований Україною для підвищення ефективності міжнародного реагування на окупацію Криму, посилення тиску на Росію, запобігання порушенням прав людини і захисту жертв окупаційного режиму. Головною метою платформи є деокупація Криму. Планують, що платформа діятиме на кількох рівнях: глав держав й урядів, міністрів закордонних справ, у вимірі міжпарламентського співробітництва, у форматі експертної мережі.
Офіційно діяльність Кримської платформи буде розпочато на інавгураційному саміті 23 серпня. На ньому планують ухвалити документ із назвою "Кримська хартія", який засудить політику Росії щодо окупованого Криму.
У міністерстві закордонних справ Росії назвали "нелегітимними" спроби України повернути окупований Росією Крим, зокрема за допомогою ініціативи "Кримська платформа".