Чотирьом кримським татарам суд у РФ зачитав вироки у справі "Хізб ут-Тахрір". МЗС України назвало їх нікчемними
Південний окружний військовий суд у російському Ростові-на-Дону зачитав вирок чотирьом кримськотатарським активістам у справі про діяльність партії "Хізб ут-Тахрір". Про це 31 травня поінформувала у Facebook спільнота "Кримська солідарність".
Джеббару Бекірову, якого російські силовики називають "організатором" злочину, призначили 17 років позбавлення волі в колонії суворого режиму з відбуванням перших чотирьох років у в'язниці.
Рустему Таїрову, Рустему Мурасову й Завуру Абдуллаєву дали по 12 років позбавлення волі з відбуванням перших чотирьох років у в'язниці.
Правозахисники зазначили, що прокуратура РФ просила для Бекірова 19 років позбавлення волі, а для решти фігурантів справи – по 15 років.
"У суді політв'язні говорили про упередженість і несправедливість влади, судової і правоохоронної систем. Кримські мусульмани прийшли у протестних футболках із написами: "Віра і стійкість – сильніші за меч тиранів", "Депортація триває", "Віра – не тероризм", – пояснили вони.
У "Кримській солідарності" зазначили, що до арешту Бекіров, Абдуллаєв, Мурасов і Таїров брали активну участь у громадському житті кримськотатарського народу, відвідували суди в Криму й у Ростові-на-Дону щодо політично мотивованих справ проти співвітчизників, брали участь у флешмобах і різних інформаційних ініціативах, пікетах на підтримку політв'язнів-мусульман Криму.
Кримських татар, яким зачитали вирок, затримали у серпні 2021 року в різних районах Севастополя.
У Міністерстві закордонних справ України рішення суду щодо кримських татар назвали "сфальсифікованим і нікчемним вироком".
"Вироки" свідчать лише про те, що Росія на тимчасово окупованих територіях вдається до будь-яких злочинів з метою знищення осередків свободи думки, релігії, які не підконтрольні її каральним органам. Насильство та репресії не можуть бути відповіддю на право висловлювати свої переконання й захищати свою ідентичність", – наголосили у МЗС.
Контекст:
Росія окупувала Крим після силової блокади українських військових частин і незаконного референдуму 16 березня 2014 року. "Приєднання" півострова до РФ не визнають Україна й більшість інших країн.
Після анексії Криму, за даними правозахисників міжнародної організації Human Rights Watch, ситуація з правами людини на півострові значно погіршилася. Під різними приводами, включно з боротьбою з екстремізмом, влада переслідує людей, які насмілюються відкрито критикувати дії Росії на півострові, особливо кримських татар.
"Хізб ут-Тахрір" – міжнародна ісламська політична організація, яка закликає до об'єднання всіх мусульманських країн у халіфат, але відкидає терористичні методи боротьби. Росія визнала її терористичною у 2003 році, діяльність "Хізб ут-Тахрір" на території країни заборонена. У межах українського законодавства "Хізб ут-Тахрір" є легальною організацією. У країнах Західної Європи й Північної Америки вона також не є забороненою, за винятком адміністративних обмежень щодо її діяльності у Німеччині.