Денісова про обшуки й затримання у Криму: Так звані правоохоронці порушили презумпцію невинуватості

Денісова повідомила про пів сотні затриманих у Сімферополі
Фото: Офіс Омбудсмана України / Facebook
Обшуки й затримання кримських татар окупаційною владою Криму є незаконними, заявила 4 вересня у Facebook уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова.

"П’ять незаконних обшуків за останні два дні провели співробітники ФСБ Росії у помешканнях громадян України в тимчасово окупованому Криму. Безпідставно затримано першого заступника голови Меджлісу Нарімана Джелялова та ще чотирьох кримських татар – Азіза Ахтемова, Асана Ахтемова, Шевкета Усеїнова та Ельдара Одаманова. Їхнє місцезнаходження до цього часу невідоме", – написала вона.

Омбудсменка повідомила, що сьогодні в Сімферополі біля будівлі зі співробітниками ФСБ затримали ще понад 50 кримських татар (раніше повідомляли про 40), які протестували "проти незаконних обшуків та затримань".

"Їх заштовхали в автобуси, застосовуючи грубу силу, б’ючи по нирках, та відвезли до різних відділень поліції у тимчасово окупованому Криму, де їх допитують без доступу адвокатів. [...] Своїми діями так звані правоохоронці порушили презумпцію невинуватості, права на свободу, особисту недоторканність та правову допомогу", – вважає Денісова.

За її словами, "без злагоджених дій України та міжнародних партнерів" із затриманих сьогодні громадян України "вчергове зроблять "злочинців" за сфабрикованими справами".

Денісова закликала міжнародну спільноту вплинути на країну-агресора й домагатися припинення репресій Росії щодо корінного населення Криму.

Контекст:

3 вересня у Криму окупаційна влада затримала Одаманова, вночі 4 вересня – Ахтемова, Ахметова й Усеїнова.

Уранці 4 вересня російські силовики прийшли з обшуком до першого заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джелялова, після чого його вивезли мікроавтобусом.

Після обшуку в будинку Джелялова прокуратура АРК і Севастополя відкрила кримінальне провадження.

Президент України Володимир Зеленський вважає, що нові затримання на окупованому півострові пов'язані з початком роботи Кримської платформи.

Росія окупувала Крим після силової блокади українських військових частин і незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна й більшість країн світу.

Після анексії Криму, за даними правозахисників міжнародної організації Human Rights Watch, ситуація з правами людини на півострові значно погіршилася. Під різними приводами, зокрема боротьби з екстремізмом, влада переслідує людей, які наважуються відкрито критикувати дії Росії на півострові, особливо кримських татар.