Резніков: Відмова Росії звільнити захоплених в окупованому Криму і в ОРДЛО людей – підстава посилити санкції
У відомстві зазначили, що протягом останніх днів відбулися п'ять незаконних обшуків і низка затримань кримських татар. Зокрема, 4 вересня було затримано заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джелялова, якого вивезли у приміщення "управління ФСБ Росії у Республіці Крим і місті Севастополі".
Резніков заявив, що всіх причетних до цих злочинів встановлять та покарають.
"Зараз я хочу звернути особливу увагу наших міжнародних партнерів на захмарний цинізм того, що відбувається. Чергові захоплення відбулися після оприлюднення доповіді генерального секретаря ООН щодо становища в частині прав людини в тимчасово окупованому Криму та Севастополі, де якраз ідеться про злочини РФ і системний тиск на українців і кримських татар", – заявив віцепрем'єр.
Він зазначив, що Джелялов був учасником саміту Кримської платформи, який відбувся в Києві 23 серпня.
"Обшуки та затримання – це пряма відповідь ООН і всій міжнародній спільноті, що Росія надалі ігноруватиме й порушуватиме міжнародне право. Це – ляпас усім, хто заявляв про необхідність захисту прав людини й підтримку України. Виникає запитання: як така держава може надалі перебувати в Радбезі ООН? Які аргументи можуть бути у тих, хто запрошує Росію до ПАРЄ? Ми закликаємо міжнародну спільноту застосувати свій вплив на Кремль, щоб негайно звільнити всіх українських бранців, захоплених і в Криму, і в ОРДЛО. Відмова Росії звільнити захоплених людей – це підстава посилити міжнародні санкції", – заявив Резніков.
Контекст:
Силовики прийшли з обшуком до Джелялова 4 вересня, його вивезли синім мікроавтобусом Volkswagen. 3 вересня силовики з нашивками ФСБ вилучили техніку під час обшуку в будинку кримського татарина Ельдара Одаманова в Сімферополі у зв'язку з вибухом у селі Перевальне у Криму. Чоловіка вивезли, його дружина написала заяву про викрадення в поліцію.
Прокуратура Автономної Республіки Крим і Севастополя відкрила кримінальне провадження за двома статтями Кримінального кодексу України за підсумками обшуків у будинку Джелялова.
Росія окупувала Крим після силової блокади українських військових частин і незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна й більшість країн світу.
Після анексії Криму, за даними правозахисників міжнародної організації Human Rights Watch, ситуація з правами людини на півострові значно погіршилася. Під різними приводами, зокрема боротьби з екстремізмом, влада переслідує людей, які наважуються відкрито критикувати дії Росії на півострові, особливо кримських татар.
20 липня 2021 року уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова повідомила, що Росія з політичних мотивів переслідує 93 кримських татар. 17 серпня окупаційна влада затримала ще кількох кримських татар.