Денісова: Стан утримуваного у РФ кримського татарина Еюпова суттєво погіршився
"У 58-річного чоловіка ішемічна хвороба серця, він скаржиться на напади задухи під час пересування. Йому складно підніматися сходами навіть на другий поверх. Адміністрація слідчого ізолятора ігнорує прохання Азамата Еюпова провести йому медичне обстеження лікарем-кардіологом. Тривале перебування у СІЗО, неналежне медичне забезпечення, неможливість передати ліки родичами позначилися на стані його здоров'я", – написала вона.
За словами Денісової, адміністрація СІЗО порушує права на життя, охорону здоров'я та медичну допомогу, закріплені ст. 2 Конвенції про захист прав людини та основних свобод, а також п. 22 Мінімальних стандартних правил поводження з ув'язненими, схваленими Економічною та Соціальною радою ООН.
"Звертаюся до уповноваженого з прав людини у РФ Тетяни Москалькової з вимогою терміново вжити заходів щодо відновлення прав громадянина України, зокрема невідкладно провести повне медичне обстеження з подальшим призначенням відповідного лікування. Закликаю міжнародну спільноту звернути увагу на порушення прав кримського татарина Азамата Еюпова у російському СІЗО, продовжити діяльність, спрямовану на захист прав усіх бранців Кремля, та посилити тиск на країну-окупанта РФ, аби змусити припинити порушення норм міжнародного права та негайно їх звільнити", – написала вона.
Контекст:
Еюпова затримали 17 лютого 2021 року в місті Білогірськ. Російське слідство інкримінує йому організацію терористичної діяльності та підготовку до насильницького захоплення влади.
"Хізб ут-Тахрір" – міжнародна ісламська політична організація, яка закликає до об'єднання всіх мусульманських країн у халіфат, але відкидає терористичні методи боротьби. Росія визнала її терористичною 2003 року, діяльність "Хізб ут-Тахрір" на території країни заборонено. У межах українського законодавства "Хізб-ут-Тахрір" є легальною організацією. У країнах Західної Європи та Північної Америки її також не заборонено, за винятком адміністративних обмежень на її діяльність у Німеччині.
Росія анексувала Крим після силової блокади українських військових частин та незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна та більшість країн світу.
Після анексії Криму, за даними міжнародної правозахисної організації Human Rights Watch, ситуація з правами людини на півострові погіршилася. Під різними приводами, зокрема боротьби з екстремізмом, влада переслідує людей, які наважуються відкрито критикувати дії Росії на півострові, особливо кримських татар. Російські силовики регулярно проводять обшуки у будинках кримських татар.