У список ув'язнених у Європі журналістів занесли затриманих в окупованому Криму
У список потрапили Марлен Асанов, Осман Аріфмеметов, Ремзі Бекіров, Руслан Сулейманов, Рустем Шейхалієв, Сервер Мустафаєв, Сейран Салієв, Тимур Ібрагімов – їх визнано заарештованими в Росії журналістами, оскільки вони перебувають у місцях позбавлення волі на території саме Російської Федерації – у Ростовській області.
Ще двох – Владислава Єсипенка та Асана Ахтемова – тримають у кримських в'язницях, а затриманого на півострові Амета Сулейманова за станом здоров'я відправили під домашній арешт. Усіх їх у списку ЄФЖ записано в окремій колонці як журналістів, затриманих в окупованому Криму.
"Цього року колеги зі штаб-квартири ЄФЖ у Брюсселі чітко визнали журналістський статус 10 громадянських журналістів (Єсипенко – фрилансер проєкту "Радіо Свобода" "Крим.Реалії". – "ГОРДОН"), над якими Росія влаштовує судилища і кого тримає в полоні. Для дипломатів і урядовців потрібен механізм міжнародної журналістської солідарності. Він є важливим, необхідним та дієвим, що доводять і долі звільнених із полону українських журналістів Романа Сущенка, Станіслава Асєєва та Миколи Семени", – наголосив Томіленко.
Загалом у список потрапило 95 європейських журналістів. Найбільше затриманих у Туреччині (34), Білорусі (32) та Росії (22). Ще троє в Азербайджані, троє в українському Криму, окупованому РФ, та один у Великобританії.
Контекст:
Росія окупувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Україна і більшість країн світу не визнають приєднання півострова до РФ. Наразі між материковою Україною та Кримом діє контрольно-пропускний режим, а Київ де-факто не контролює півострова.
Після окупації, за даними правозахисників міжнародної організації Human Rights Watch, ситуація з правами людини у Криму значно погіршилася. Під різними приводами, включно з боротьбою з екстремізмом, влада переслідує людей, які наважуються відкрито критикувати дії Росії на півострові, особливо кримських татар.