Дружина політв'язня з Криму розповіла, що він 160 днів провів у штрафному ізоляторі російської колонії

12 жовтня буде п'ять років із дня арешту першої сімферопольської п'ятірки у справі "Хізб ут-Тахрір"
Фото: depositphotos.com
Політв'язень з окупованого Криму Еміль Джемаденов, якого етапували на територію Росії, провів у штрафному ізоляторі 160 днів. Про це повідомила його дружина Ліана Белялова на онлайн-зустрічі спільноти "Кримська солідарність" 26 вересня, її промову опубліковано на сторінці організації у Facebook.

Вона зазначила, що 12 жовтня буде п'ять років із дня арешту першої сімферопольської п'ятірки у справі "Хізб ут-Тахрір", серед яких був і Джемаденов.

"Його періодично садять у ШІЗО, і загалом Еміль провів у штрафному ізоляторі 160 днів", – розповіла Белялова.

За словами жінки, 18 вересня її чоловік повідомив їй, що його поставили на три "профілактичні обліки".

"Перше – це схиляння до екстремістської ідеології. Друге – схильність до нападу на співробітників колонії. Третє – порушення внутрішнього розпорядку. Еміль дізнався про це на спеціальній комісії, причому доказів за цими звинуваченнями йому не надали", – сказала вона.

За словами Бєлялової, на такий самий "профоблік" поставлені інші кримчани, яких утримують у колонії №16 у Салаваті (Башкортостан, РФ), – Емір-Усеїн Куку, Узеїр Абдуллаєв, Енвер Сейтосманов, Рефат Алімов і Арсен Джеппаров, а також Меджіт Аблямітов, якого утримують у колонії в Астрахані.

"Таке ставляння на профілактичний облік передбачає посилену охорону, немає шансів на дострокове звільнення і на пом'якшення умов відбування покарання. Окрім цього, профоблік може бути підставою для переведення ув'язненого в СУУ (суворі умови утримання) або ЄПКТ (єдине приміщення камерного типу)", – розповіла вона.

Контекст:

Росія окупувала Крим після силової блокади українських військових частин і незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна і більшість країн світу. Після анексії Криму, за даними правозахисників міжнародної організації Human Rights Watch, ситуація з правами людини на півострові значно погіршилася. Під різними приводами, зокрема боротьби з екстремізмом, влада переслідує людей, які наважуються відкрито критикувати дії Росії на півострові, особливо – кримських татар.

"Хізб ут-Тахрір" – міжнародна ісламська політична організація, яка закликає до об'єднання всіх мусульманських країн у халіфат, але відкидає терористичні методи боротьби. Росія визнала організацію терористичною 2003 року, діяльність "Хізб ут-Тахрір" на території країни заборонено.

У межах українського законодавства "Хізб ут-Тахрір" є легальною організацією. У країнах Західної Європи і Північної Америки вона також не заборонена, за винятком адміністративних обмежень на її діяльність у Німеччині.

Міжнародна правозахисна організація Amnesty International визнала всіх фігурантів ялтинської справи "Хізб ут-Тахрір" в'язнями совісті.