Джапарова: Ключове почуття українців в окупованому Криму – відчай
Мова про це зайшла після слів ведучої про те, що звичайні кримчани докоряють українській владі через бездіяльність щодо питання деокупації Криму.
"Я багато в чому розумію і поділяю цей біль. Напевно, ключове почуття наших громадян на окупованих територіях – це відчай і якесь відчуття того, що цю дійсність не змінити. І від цього – відчуття бездіяльності. Однак скажу, що у світових процесах не все так швидко, як ми б хотіли. Немає цієї чарівної палички, якою ми б змахнули – і завтра відразу все змінилося. Ні. Це процес. Це шлях. Це довгий шлях", – сказала Джапарова.
Вона зазначила, що на цьому шляху потрібно мати людський, фінансовий і військовий ресурси.
"Ми говоримо про дуже складний процес становлення української нації та нашої боротьби за території. Світова історія знає багато таких кейсів, але наша історія 2014 року багато в чому унікальна. Ми маємо справу із РФ – країною, яка цинічно називала себе братнім народом і продовжує це робити. При цьому продовжує розповідати, що на Донбасі у нас "громадянська війна", що в Криму "самовизначення", що люди самі захотіли приєднатися до "рідної гавані". Але при цьому абсолютно замовчується факт того, що спочатку були російські війська на території Криму – дуже цинічно, без ідентифікаційних позначень і маркування, хто вони такі... Ось з'явилися такі люди, якась "самооборона" швидко організувалася, звідкись і зброя з'явилася", – зазначила перша заступниця міністра закордонних справ України.
За її словами, коли почалася окупація Криму, вона працювала журналісткою і бачила все на власні очі.
Джапарова розповіла, що її сім'я покинула окупований півострів, а її батьки залишилися в Криму.
"Коли я говорила зі своїми батьками, запитала: "Як ви дивитеся на те, що ми поїдемо? Може, ви теж із нами переїдете?" А батько мені сказав: "Доню, для нас із мамою питання переїзду не стоїть, тому що ми за свою батьківщину вже заплатили дуже високу ціну". І мені здається, що це стосується всього мого народу. Після депортації кримських татар було позбавлено можливості жити в Криму. І ця мрія повернутися в Крим – вона стосується кожного кримського татарина. Тобто це щось вроджене", – підкреслила дипломатка.
Контекст:
Росія окупувала Крим після силової блокади військових частин і незаконного референдуму 16 березня 2014 року. До окупації залучили російських військових (так званих зелених чоловічків), вони були озброєні і не мали знаків ідентифікації.
Приєднання півострова до РФ не визнають Україна і більшість країн світу. Наразі між материковою Україною і Кримом діє контрольно-пропускний режим, а Київ де-факто не контролює півострова.
Джапаровій 38 років, за національністю вона кримська татарка.