Росія перекинула до Криму танки, бронемашини та повітряно-штурмові підрозділи – місія США при ОБСЄ

В ОБСЄ повідомили про перекидання Росією важких видів озброєння в окупований Крим
Фото: ЕРА (архів)

Росія перекинула в окупований Крим важке озброєння, заявила в.о. заступника голови місії США при ОБСЄ Елізабет Розенсток-Сіллер 13 травня на засіданні постійної ради ОБСЄ у Відні, інформує пресслужба місії.

"У Криму кримські татари, етнічні українці та інші етнічні та релігійні меншини вже понад сім років страждають від рук російської окупаційної влади. У межах спроб дестабілізувати ситуацію в Україні й порушити регіональну безпеку Росія протягом кількох років нарощує військову міць у Криму", – підкреслила вона.

Розенсток-Сіллер сказала, що Росія, "навіть оголосивши" про скорочення чисельності своїх військ уздовж кордону з Україною, "нещодавно перекинула до Криму підрозділи повітряно-штурмових військ, бойові танки Т-72Б3, міномети і гаубиці 120-мм калібру, бронемашини та інше обладнання й техніку".

"Окрім того, Росія й далі призиває тисячі молодих жителів Криму до своєї армії, деяких із них перевели в російські військові підрозділи для здійснення плану Кремля в Україні", – додала американська дипломатка.

Вона підкреслила, що США не визнають незаконної анексії Криму та повністю підтримують суверенітет, незалежність і територіальну цілісність України в межах її міжнародно визнаних кордонів, включно з її територіальними водами.

Контекст:

РФ із кінця березня нарощувала війська поблизу кордону з Україною й в окупованому Криму. Українська розвідка говорила, що Росія хотіла розширити військову присутність на підконтрольній бойовикам "ДНР" і "ЛНР" території через введення регулярних підрозділів збройних сил РФ, і не відкинула спроби просування російських військ углиб території України.

Начальник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов говорив 14 квітня, що РФ стягнула до кордону з Україною не менше ніж 89 тис. військових. Верховний представник Євросоюзу з питань зовнішньої політики та політики безпеки Жозеп Боррель заявляв 19 квітня, що біля українського кордону сконцентровано приблизно 100 тис. російських військових. Прессекретар Пентагону Джон Кірбі, не називаючи точної кількості російських сил, зазначав, що "це найбільше нарощування сил, яке ми бачили із 2014 року".

Міністр оборони РФ Сергій Шойгу 13 квітня сказав, що Росія впродовж трьох тижнів перекинула до "західних кордонів" дві армії і три з'єднання повітряно-десантних військ, усіх їх залучено до навчань, які завершать протягом 14 днів. 22 квітня він заявив, що поставлених цілей досягнуто і що з 23 квітня війська почнуть повертатися в пункти постійної дислокації. Водночас він повідомив, що техніка й озброєння 41-ї загальновійськової армії, які буде залучено до навчань у вересні, залишаться на полігоні Погоново у Воронезькій області.

Росія частково відвела військових з окупованого Криму, але на східному кордоні України, у Воронезькій області, вони залишилися, говорив голова Державної прикордонної служби України Сергій Дейнеко 28 квітня.

5 травня газета The New York Times із посиланням на високопосадовців з адміністрації президента США Джо Байдена повідомила, що Росія відвела кілька тисяч військовослужбовців, але вздовж кордону з Україною залишається ще приблизно 80 тис. військових, що досі є найбільшою кількістю сил, яку Росія накопичила там із моменту анексії Криму 2014 року.

11 травня спікер Держдепартаменту США Нед Прайс повідомив, що військова напруженість на кордоні України й Росії залишається, оскільки РФ відвела лише частину військ.