Джемілєв: Максимальна ціна, яку повинен заплатити Путін за воду, – це звільнення Криму. Більше нічого
Водопостачання у Крим потрібно поновити тільки після того, як його звільнять російські окупанти. Про це в інтерв'ю "Обозревателю" сказав лідер кримськотатарського народу, нардеп від "Європейської солідарності" Мустафа Джемілєв.
"Видобуток прісної води із дна Азовського моря анонсував [президент РФ Володимир] Путін. Потім ["глава" Криму Сергій] Аксьонов сказав, що поки що немає наукового обґрунтування, що там достатньо води, що проводити дослідження дуже дорого. Кілька місяців тому вони збиралися відмовитися від цієї ідеї. І ось знову заговорили. Мабуть, просто жителям час від часу треба подавати якусь надію. Але росіяни самі посилюють проблему з водою у Криму. Ведеться будівництво для нових переселенців із Росії. За нашими оцінками, вони привезли вже близько пів мільйона людей. На крадену територію вони заганяють своїх жителів. Ось така це держава", – підкреслив Джемілєв.
Він зазначив, що в пошуках питної води по всьому півострову викопують криниці
"Крім того, дуже багато води споживають військові бази. Для місцевого населення там достатньо води, але її нераціонально використовують. Зараз викопали десятки нових артезіанських колодязів. Через активну експлуатацію в них починає надходити вже не питна вода. Тоді ці колодязі закривають і починають копати в іншому місці. І так по всьому Криму. Максимальна ціна, яку повинен заплатити Путін за воду, – це звільнення Криму. Більше нічого", – сказав Джемілєв.
Контекст:
Україна забезпечувала за допомогою Північно-Кримського каналу до 85% потреб Криму у прісній воді. Після окупації Криму РФ навесні 2014 років Київ припинив подавати воду на півострів. У квітні 2017 року кримська влада запевняла, що їм вдалося повністю подолати цю проблему, але, як повідомляли експерти виданню "Крим.Реалії", ця інформація не відповідає дійсності. За даними ЗМІ, у Криму поки що не знайшли альтернативи постачанню дніпровської води, окрім масштабного викачування підземних вод.
У червні 2019 року експостпред президента України в АРК Борис Бабін заявляв, що окупанти пропонували хабарі за поновлення водопостачання у Крим.
У вересні начальник управління Північно-Кримського каналу Сергій Шевченко говорив, що подавати воду з материкової України у Крим технічно неможливо.
Голова бюджетного комітету Верховної Ради, нардеп від "Слуги народу" Юрій Арістов повідомляв журналістам програми "Схеми" ("Радіо Свобода"), яка вийшла в ефір 30 січня 2020 року, що українська влада розглядала ідею продавати воду у Крим. Представник президента України у Криму Антон Кориневич у відповідь заявив, що Україна не має наміру поновлювати подання води у Крим до деокупації півострова.
Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль сказав, що постачання прісної води з материкової частини України в окупований Крим можливі тільки в разі гуманітарної катастрофи на півострові.
Наприкінці 2020 року так званий глава Криму Сергій Аксьонов заявив, що опріснення води стане можливим щонайменше за кілька років, але згодом визнав, що "іншого шляху немає".
10 березня очільник підконтрольного Кремлю парламенту Криму Володимир Константинов заявляв, що "влада" Криму готується подати щодо України позов за "водну блокаду" після перекриття Північно-Кримського каналу. За словами Константинова, серед відповідачів будуть голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров і ексвіцепрем'єр Автономної Республіки Крим Андрій Сенченко.
18 березня віцепрем'єр РФ Марат Хуснуллін повідомив, що Росія збирається видобувати воду для Криму зі свердловин на дні Азовського моря. Окрім того, у Криму будують водогони і бурять артезіанські свердловини. Якщо всі ці заходи не дадуть необхідного обсягу води, побудують опріснювальні станції.
Так звана влада анексованого Криму попередньо оцінює збитки від "водної блокади" півострова в $19,4 млрд.