Кент обговорив із лідерами кримськотатарського народу окупацію Криму, переслідування і Кримську платформу

Кент і лідери кримськотатарського народу зустрілися 20 липня
Фото: US Embassy Kyiv / Twitter
Тимчасовий повірений у справах США в Україні Джордж Кент 20 липня зустрівся з лідерами кримськотатарського народу. Про це повідомила пресслужба посольства США в Києві у Twitter.

"Мав за честь зустрітися з лідерами кримськотатарського народу, депутатами та урядовцями й обговорити поточну окупацію Криму Росією, переслідування населення і майбутню Кримську платформу", – цитує Кента дипмісія.

На зустрічі були лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, перша заступниця міністра закордонних справ Еміне Джапарова, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, заступник постійного представника президента України в АР Крим Таміла Ташева, нардеп від "Голосу" Рустем Умеров та інші.

Контекст:

Росія анексувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Україна та більшість країн світу не визнають приєднання півострова до РФ.

Кримська платформа – новий консультативний і координаційний формат, ініційований Україною для підвищення ефективності міжнародного реагування на окупацію Криму, посилення тиску на Росію, запобігання порушенням прав людини і захисту жертв окупаційного режиму. Головною метою платформи є деокупація Криму. Імовірно, платформа діятиме на кількох рівнях: глав держав і урядів, міністрів закордонних справ, у вимірі міжпарламентської співпраці, у форматі експертної мережі.

Формат Кримської платформи став необхідний після того, як президент України Володимир Зеленський "кілька разів безрезультатно намагався поставити питання деокупації Криму на міжнародних майданчиках", зокрема під час саміту країн "Нормандської четвірки" 2019 року, говорив заступник глави Офісу президента Ігор Жовква.

Офіційно діяльність Кримської платформи буде розпочато на інавгураційному саміті 23 серпня. На ньому планують ухвалити документ із назвою Кримська хартія, який засудить політику Росії щодо окупованого Криму.

Кримську платформу як новий майданчик для переговорів про повернення окупованого Криму до складу України вже підтримало понад 10 країн світу.

Запрошення президента України Володимира Зеленського відвідати саміт Кримської платформи прийняли, зокрема, президент Польщі Анджей Дуда, президент Латвії Егілс Левітс, президент Литви Гітанас Науседа, голова Євроради Шарль Мішель і верховний представник Євросоюзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель. На високому рівні на саміті Кримської платформи також будуть представники США.

У міністерстві закордонних справ Росії назвали "нелегітимними" спроби України повернути окупований Росією Крим, зокрема за допомогою ініціативи Кримська платформа.