Кулеба: Росія свідомо перетворила Крим на військову базу, від якої намагається всіх відлякати

Тема Чорного моря наразі є однією з провідних у зовнішній політиці України, повідомив Кулеба
Фото: EPA

Ситуація у Чорному морі вимагає нової стратегії та спільних зусиль чорноморських країн НАТО, України, Грузії і Молдови, інакше РФ почне беззастережно домінувати у Чорному морі так само, як вона зараз домінує в Азовському, заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. Про це він говорив в інтерв'ю НВ у межах проєкту "Кримська редакція".

"Демілітаризувати Крим наразі та, боюся, до кінця окупації буде неможливо, тому що Росія свідомо перетворила Крим на військову базу, від якої намагається всіх відлякати. У Чорному морі нам потрібні нові спільні зусилля. Інакше Чорне море буде так само втрачене, як і Азовське", – сказав він.

Міністр зазначив, що Азовське море і проблема Керченського мосту є однією з найскладніших і практично поки нерозв'язних через "банальну географію", тому що Росія повністю контролює цю область і з боку Таманського півострова, і з боку Кримського півострова.

Кулеба підкреслив, що тема Чорного моря наразі є однією з провідних у зовнішній політиці України, у відносинах з НАТО, США, і особливо Туреччиною та іншими причорноморськими державами.

"У президента України є конкретна ініціатива, яку ми зараз проговорюємо з партнерами. Але філософія цієї ініціативи саме така: готовність, спільні дії для створення балансу безпеки у Чорному морі, спільні дії країн НАТО плюс Україна, Грузія, Молдова. Не навчання – пройшли і забули, а спільні постійні механізми та дії", – розповів він.

Контекст:

Навесні 2014 року Росія окупувала Крим після незаконного референдуму. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна і більшість країн світу. Наразі між материковою Україною та Кримом діє контрольно-пропускний режим, а Київ де-факто не контролює півострів.

Після цього Росія почала нарощувати військові сили у Азовському і Чорному морі.

15 квітня 2021 року стало відомо, що Росія закриває на пів року частину акваторії Чорного моря для іноземних військових кораблів під приводом військових навчань. Українські дипломати підкреслили, що згідно з Конвенцією ООН з морського права, "РФ не має перешкоджати або заважати транзитному проходу через міжнародну протоку до українських портів у Азовському морі".

На тлі стягування військ уздовж кордону з Україною на суші Росія пішла і на посилення ескалації у море, заявляли у МЗС України.

22 квітня міністр оборони РФ Сергій Шойгу повідомив, що з 23 квітня Росія почне виведення військ до пунктів постійної дислокації. Однак попри це, два великі десантні кораблі Північного флоту РФ "Александр Отраковский" і "Кондопога" досі у Чорному морі .