МЗС України висловило протест проти незаконного судового процесу над журналістом Єсипенком у Криму
У міністерстві підкреслили, що обвинувачення на адресу українського громадянина, висунуті 15 липня в Сімферопольському районному суді російською окупаційною адміністрацією, повністю безпідставні.
"Розглядаємо судилище над Владиславом Єсипенком як продовження Російською Федерацією репресій проти незгодних із тимчасовою окупацією Кримського півострова, систематичне придушення свободи слова та перешкоджання діяльності незалежних ЗМІ", – ідеться в повідомленні.
Зазначають, що РФ має забезпечити дотримання своїх зобов'язань як держави-окупанта відповідно до норм міжнародного права і резолюцій Генеральної Асамблеї ООН, зокрема гарантувати дотримання прав людини на тимчасово окупованих територіях.
"Росія повинна негайно звільнити Владислава Єсипенка і всіх незаконно утримуваних нею громадян України у Криму й на території РФ. Закликаємо міжнародних партнерів посилити політико-дипломатичний тиск на Росію, зокрема санкційний, аби змусити її припинити грубі порушення прав людини у Криму", – підкреслюють у МЗС.
15 липня російський прокурор у Сімферополі оголосив обвинувальний висновок у справі Єсипенка – його обвинувачують у виготовленні вибухівки та зберіганні зброї, максимальний строк покарання за сукупністю двох статей – 18 років позбавлення волі. Інкримінування шпигунства й роботи на українську розвідку, про які спочатку заявляла ФСБ РФ, в обвинувальному висновку немає.
Контекст:
За даними "Ґрат", 2014 року Єсипенко із сім'єю покинув Крим, у нього, окрім українського, є й російський паспорт. Він живе у Кривому Розі.
ФСБ Росії повідомила про затримання Єсипенка 16 березня 2021 року. У заяві його назвали громадянином РФ. У РФ стверджують, що Єсипенко нібито збирав у Криму інформацію для українських спецслужб, а в його автомобілі виявили предмет, схожий на саморобний вибуховий пристрій. "Ґрати" писали, що Єсипенка затримали ще 10 березня. 9 березня він був на акції покладання квітів до пам'ятника поету Тарасові Шевченку в Сімферополі разом із представниками Українського культурного центру у Криму, а наступного дня перестав виходити на зв'язок.
12 березня "Київський райсуд Сімферополя" заарештував Єсипенка на два місяці, він перебуває в СІЗО в Сімферополі.
Служба зовнішньої розвідки України назвала пропагандистською акцією заяву ФСБ про затримання у Криму нібито українського агента. У відомстві заявили, що "ФСБ створює потрібний Кремлю фон для "святкування" річниці окупації Криму".
Єсипенко 6 квітня зміг зустрітися з незалежним адвокатом Олексієм Ладіним. Журналіст передав лист, у якому розповів, що співробітники ФСБ катували його струмом. Українська омбудсменка звернулася до уповноваженої із прав людини в Росії Тетяни Москалькової з вимогою перевірити факти безпідставного затримання Єсипенка, а також інформацію про застосування до нього тортур.
Звільнити Єсипенка закликали США, а також Європейська та Міжнародна федерації журналістів.
Згодом окупанти висунули Єсипенку нові обвинувачення – у незаконному перевезенні або носінні зброї.
6 липня так званий "районний суд" у Сімферополі почав розглядати справу Єсипенка по суті, а також продовжив строк його арешту на пів року.
11 липня дружина Єсипенка Катерина розповіла, що чоловікові погрожували новими тортурами.