Обмеження свободи зібрань і тортури українців. ООН відзвітувала про ситуацію в окупованому Росією Криму

ООН задокументувала випадки жорстокого поводження російських силовиків у Криму з українцями
Фото: depositphotos.com
В окупованому Росією Криму регулярно обмежують права громадян на зібрання та пікети, а деякі українці стають жертвами тортур російських силовиків. Про це йдеться у звіті управління верховного комісара ООН, опублікованому 23 вересня.

Автори звіту зазначають, що з 1 лютого до 31 липня цього року Російська Федерація і далі застосовувала вимогу про попереднє надання дозволу на публічні збори у Криму.

Зокрема, 23 лютого в Сімферополі і Севастополі люди збиралися без дозволу на акцію на підтримку російського опозиційного політика Олексія Навального. Російські силовики заарештовували і штрафували учасників цієї акції.

Окрім того, напередодні інших опозиційних зборів у квітні 2021 року суд визнав жительку Криму винною в поширенні екстремістських матеріалів і призначив їй покарання у вигляді п'яти діб тримання під вартою, як повідомляють – за відеокліп із реп-музикою, розміщений на її сторінці у соцмережі 2014 року. Опозиційні активісти вважають цей арешт і засудження формою залякування, спрямованого утримати людей від участі у майбутніх зборах.

ООН задокументувала переслідування щодо 46 осіб за участь у двох вищезгаданих протестах. Їх штрафували, відправляли на виправні роботи й під варту на строк до семи діб.

Також російські силовики переслідували й учасників одиночних пікетів. Зокрема, 21 травня суд у Криму визнав трьох кримських татарок винними в участі в несанкціонованих публічних зборах. Кожна із цих жінок провела одиночний пікет на підтримку їхніх синів, проти яких порушено кримінальне переслідування у справі організації "Хізб ут-Тахрір". Хоча всі ці жінки проводили пікети в різний час і в різних місцях, суд вирішив, що ці пікети були єдиними публічними зборами, проведеними під виглядом одиночних пікетів.

Спостерігачі ООН також задокументовали три випадки тортур і жорстокого поводження щодо українських громадян у Криму (двох чоловіків і жінки). Зокрема, 10 березня співробітники ФСБ затримали журналіста Владислава Єсипенка за підозрою в незаконному володінні вибуховими речовинами. Після арешту співробітники ФСБ кілька годин катували його з метою вибити з нього зізнання у співпраці з українськими спецслужбами.

Контекст:

Росія окупувала Крим після силової блокади українських військових частин і незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна та більшість країн світу.

Станом на червень 2021 року в окупованому Криму і на території РФ у тюрмах було щонайменше 105 політв'язнів – українських громадян, і ще шість осіб перебувають за сфабрикованими кримінальними справами під домашнім арештом, повідомляла голова правління Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик в ефірі телеканала "Дом". 84 із них – кримські татари.

За її словами, протягом семи років окупації Криму було задокументовано 44 випадки зникнення людей, пов'язаних із громадською діяльністю, жодного із цих злочинів не розслідувано як слід.