Окупація Криму РФ стала плацдармом для повномасштабного нападу Росії на Україну, але Путін помилився – Столтенберг

НАТО повністю солідарний з Україною, зазначив Столтенберг
Фото: nato.int (архів)
Росія, яка незаконно захопила Крим 2014 року, перетворила український півострів на одну з найбільш мілітаризованих ділянок планети.

Про це 23 серпня під час виступу на другому саміті Кримської платформи, який транслювали в YouTube Офісу президента України, заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.

"Президент [РФ Володимир] Путін думав, що зможе зламати український народ і його Збройні сили, що він зможе розділити демократичні нації, що він зможе диктувати свої умови. Але він не мав рації, він помилявся. Дуже багато друзів України своєю присутністю [на саміті] засвідчують це", – сказав Столтенберг.

Він зазначив, що за "шість жахливих місяців війни" Україна продемонструвала "надзвичайну здатність протистояти брутальній агресії – завдати удару у відповідь, відвоювати територію і завдати Росії великих втрат".

"НАТО цілком солідарний з Україною. Союзники повністю підтримують суверенітет і територіальну цілісність України, ваше право на самооборону та вибір свого шляху. Президент Путін почав цю невиправдану війну, він має сам її зупинити і прибрати свою військову потужність з української землі", – наголосив генсек Альянсу.

За його словами, НАТО значно посилив підтримку України після незаконної анексії Криму, тому, коли Росія знову вторглася 24 лютого, "це допомогло зробити українські Збройні сили сильнішими, краще навченими та краще керованими, ніж 2014 року".

Союзники по НАТО, за словами Столтенберга, надали Україні безпрецедентну військову, фінансову та гуманітарну допомогу.

"Ми віддані нашому партнерству з Україною на довгострокову перспективу. Ми допоможемо Україні перейти від обладнання радянських часів до обладнання стандарту НАТО, продовжимо реформу вашого сектору оборони й безпеки та допоможемо вам на шляху післявоєнного відновлення", – підкреслив генсек Альянсу.

Столтенберг додав, що НАТО й далі підтримуватиме Україну стільки, скільки потрібно.

"Наближається зима, і вона буде тяжкою. І те, що ми бачимо зараз, – це війна на виснаження. Це битва волі та битва логістики. Тому ми маємо продовжувати нашу підтримку України у довгостроковій перспективі, щоб Україна перемогла як суверенна незалежна держава, – вказав генеральний секретар Альянсу. – Потужна, стабільна, незалежна Україна – це запорука євроатлантичної безпеки. НАТО разом з Україною 30 років її незалежності. Ми й тепер разом з Україною, далі будемо з Україною – скільки потрібно буде".

Офіційно діяльність Кримської платформи розпочали на інавгураційному саміті 23 серпня 2021 року. У ньому взяло участь 46 делегацій.

На саміті ухвалили декларацію Кримської платформи, яка засуджує політику Росії стосовно окупованого Криму. Її відкрито для підписання іншими країнами, зазначав Зеленський.

У МЗС РФ назвали Кримську платформу "русофобською акцією, яка не має перспектив", і заявили, що участь інших країн в ініціативі "неминуче позначиться на відносинах" із Росією.

Контекст:

Росія окупувала Крим після силової блокади українських військових частин та незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до Російської Федерації не визнають Україна та більшість країн світу.

Після окупації РФ перетворила Крим на військову базу.

24 лютого 2022 року Росія відкрито вторглася на материкову Україну, зокрема, із території півострова. Українська влада неодноразово заявляла, що налаштована на деокупацію всіх захоплених із 2014 року Росією українських територій, зокрема Криму.