Після звільнення Криму багато хто, кому подобалося жити з РФ, будуть розповідати про свій патріотизм – прокурор АРК
Після деокупації Криму буде багато фільтраційної роботи. Про це керівник прокуратури АРК і міста Севастополя Ігор Поночовний заявив агентству "Інтерфакс-Україна" в інтерв'ю, яке опублікували 6 березня.
"Після звільнення Криму багато людей, які прекрасно жили з росіянами і їм усе подобалося, будуть розповідати про свою патріотичну позицію. З кінця минулого року з'явилася така тенденція: кримчани почали дзвонити до знайомих, родичів в [материковій] Україні й розповідати про любов до України. Фільтраційної роботи у правоохоронців після деокупації Криму буде багато", – сказав він.
Прокурор Криму зазначив, що "навіть приблизно" не може сказати, яка частина кримчан чекає на деокупацію, "бо величезна кількість людей із проукраїнською позицією виїхали з Криму".
"Багато патріотично налаштованих кримчан, які залишилися, жодним способом себе не проявляють, бо це для них вкрай небезпечно. Рух спротиву є, так, але яка це кількість жителів – говорити складно", – пояснив Поночовний.
Він також заявив, що є "ряд маніпуляцій".
"Коли над кримчанами восени 2022 року нависла загроза мобілізації до лав ЗС РФ, деякі з них швидко згадали, що вони українці. Але документів у них немає, бо вважали, що "Росія тут назавжди". В українських органах влади інформації про них теж, відповідно, немає. Були скарги до МЗС щодо цього", – наголосив Поночовний.
Контекст:
Росія анексувала Крим і Севастополь після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. "Приєднання" півострова до РФ не визнають Україна і більшість країн світу.
24 лютого 2022 року Росія повномасштабно вторглася на материкову частину України, зокрема, з Криму.
Українська влада неодноразово заявляла, що має на меті деокупацію всіх захоплених із 2014 року українських територій, зокрема Криму. Президент України Володимир Зеленський не відкидав звільнення півострова у невійськовий спосіб. "Якщо хтось готовий запропонувати нам деокупацію Криму в невійськовий спосіб, я буду тільки за", – говорив він у листопаді.
У грудні начальник української військової розвідки Кирило Буданов заявляв, що Крим повернуть і у військовий, і в дипломатичний спосіб. "Наші підрозділи зайдуть туди зі зброєю в руках", – сказав Буданов.
10 лютого 2023 року міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук повідомила, що Україна розпочала підготовку управлінських кадрів для Криму.
У березні секретар Ради нацбезпеки і оборони України Олексій Данілов заявив, що альтернативи звільненню Криму у військовий спосіб немає.