РФ незаконно утримує 181 українського політв'язня – представництво президента у Криму

Із загальної кількості незаконно затриманих 40 перебувають у СІЗО в очікуванні вироку
Фото: depositphotos.com
Російська Федерація незаконно утримує 181 українського політв'язня. Про це повідомило представництво президента України в Автономній Республіці Крим у Facebook 15 лютого.

У представництві зазначили, що репресії та кримінальні переслідування українських громадян в окупованому Криму стають дедалі жорстокішими.

"Країна-терорист продовжила порушувати міжнародне гуманітарне право та винесла ще декілька незаконних вироків представникам корінного кримськотатарського народу. Наразі представництву відомо, що Росія незаконно утримує 181 політв'язня, 116 із них – кримські татари. Із загального числа незаконно затриманих 40 перебувають у СІЗО в очікуванні вироку, 123 – уже отримали вирок та ув'язнені, 18 – без статусу", – повідомили у відомстві.

Зі 181 незаконно ув'язненого 33 особи – із Херсонської та Запорізької областей, звідки їх незаконно перемістили до окупованого Криму. Восьмеро перебувають у СІЗО "Лефортово" (Москва).

"Точна кількість переміщених полонених невідома, адже інформація про цих людей фрагментарна, а окупаційні адміністрації переважно не визнають, що утримують їх у СІЗО окупованого півострова", – зазначили у представництві.

Пресслужба наголосила, що донедавна політв'язнів було 183, але Костянтин Ширінг та Джеміль Гафаров загинули у місцях ув'язнення.

"Цей факт можна пов'язувати з повномасштабним вторгненням, що вплинуло на погіршення умов тримання українських політв'язнів та ставлення до них. В ув'язненні залишаються ще десятки людей літнього віку й тих, які мають серйозні проблеми зі здоров'ям і яким не надається належна медична допомога. Життя цих людей також перебуває під загрозою. [...] Представництво засуджує дії країни-терориста, яка системно порушує міжнародне гуманітарне право та вчиняє воєнні злочини на території окупованого Криму та проти його мешканців. Український уряд вимагає негайного скасування злочинних вироків окупаційних судів. Свобода та безпека наших громадян буде гарантованою лише після деокупації Криму!" – ідеться у повідомленні.

Контекст:

Росія окупувала Крим після силової блокади українських військових частин та незаконного "референдуму" 16 березня 2014 року. "Приєднання" півострова до РФ не визнають Україна та більшість країн світу.

Після окупації, за даними правозахисників міжнародної організації Human Rights Watch, ситуація із правами людини у Криму значно погіршилася. Під різними приводами, включно з боротьбою з екстремізмом, влада переслідує людей, які наважуються відкрито критикувати дії Росії на півострові, особливо кримських татар.

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін оголосив про вторгнення в Україну. Окупанти зайшли на материкову частину України, зокрема, з півострова. Українська влада неодноразово заявляла, що має на меті деокупацію всіх захоплених із 2014 року українських територій, зокрема Криму.